Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ և իմ լավագույն մաղթանքները հղում Ձեզ և եղբայրական ֆրանսիացի ժողովրդին Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Ֆրանսիացի ժողովրդի համար մեծ կարևորություն ունեցող այս օրը լավագույն առիթն է ընձեռում վերստին ընդգծելու Ֆրանսիայի առանձնահատուկ դերակատարությունը ազատության, հավասարության և եղբայրության համամարդկային վեհ արժեքների ամրագրման և խրախուսման գործում, ինչպես նաև վերահաստատելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը դրանք դարձնելու իրականություն՝ ի բարօրություն մեր քաղաքացիների և պետությունների։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ համընդհանուր այս արժեքների և հայ ու ֆրանսիացի ժողովուրդներին միավորող դարավոր բարեկամության վրա խարսխված Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև պատմական կապերն առանցքային նշանակություն են ունեցել մեր միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Առանձնահատուկ երախտագիտությամբ եմ ցանկանում նշել, որ մեր երկու երկրների միջև առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, որի մասին են վկայում հաստատված բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու երկկողմ համագործակցության` անխտիր բոլոր ուղղություններով իրականացվող արդյունավետ համագործակցությունը, Ձեր հաստատակամ հանձնառության շնորհիվ այսօր վերաճել են ռազմավարական գործընկերության։
Գոհունակությամբ եմ ցանկանում ընդգծել, որ մեր երկու երկրների միջև փոխգործակցությունն այժմ ընդգրկում է այնպիսի կարևոր ոլորտներ, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, կենսաբազմազանության պաշտպանությունն ու արհեստական բանականությունը։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ իր նպաստը բերելու համաշխարհային այս մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։
Բարձր ենք գնահատում նաև բարեկամ Ֆրանսիայի շարունակական կարևոր աջակցությունը և Ձեր անձնական ջանքերը՝ միտված Հարավային Կովկասում արդար ու տևական խաղաղության հաստատմանը։
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ ֆրանսիացի ժողովրդի համար խորհրդանշական այս օրվա առթիվ և Ձեզ հղում խաղաղության ու բարգավաճման իմ լավագույն մաղթանքները։
Պետական այցով այս տարի Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու մեծ ակնկալիքով՝ ընդունեք, խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը։

Никол Пашинян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника страны. Как передает “Арменпресс” в послании говорится:
“Многоуважаемый господин президент, дорогой Эммануэль!
От всего сердца поздравляю и направляю Вам и братскому французскому народу наилучшие пожелания по случаю Национального праздника Французской Республики.
Этот день, имеющий огромное значение для французского народа, является прекрасной возможностью еще раз подчеркнуть особую роль Франции в закреплении и продвижении высоких общечеловеческих ценностей свободы, равенства и братства, а также подтвердить нашу общую приверженность их воплощению в жизнь на благо наших граждан и государств.
Хочу подчеркнуть, что основанные на этих общечеловеческих ценностях и объединяющей армянский и французский народы многовековой дружбе исторические связи между Арменией и Францией имеют ключевое значение в развитии наших межгосударственных отношений.
С особой благодарностью хочу отметить, что особые отношения между нашими странами, о чем свидетельствует установившийся тесный политический диалог на высоком уровне и эффективное взаимодействие по всем направлениям двустороннего взаимодействия, сегодня благодаря Вашей неизменной приверженности переросли в стратегическое партнерство.
С удовлетворением хочу подчеркнуть, что сотрудничество между нашими двумя странами теперь охватывает такие важные области, как борьба с изменением климата, защита биоразнообразия и искусственный интеллект. В этом контексте хочу подтвердить приверженность Армении вносить свой вклад в усилия по противостоянию этим глобальным вызовам.
Мы также высоко ценим неизменную важную поддержку дружественной Франции и Ваши личные усилия, направленные на установление справедливого и прочного мира на Южном Кавказе.
Еще раз поздравляю Вас с этим символичным для французского народа днем и желаю Вам мира и процветания.
С большим ожиданием Вашего государственного визита в Армению в этом году, примите, пожалуйста, господин Президент, заверения в моем глубоком уважении.