Արարատ, Էջմիածին. ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները յուրաքանչյուր անձի համար 4 մլն դրամ սահմանաչափով ո՞ր բնակավայրում կարող են տուն ձեռք բերել
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում անցկացվել են լայնածավալ փոփոխություններ։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների առանձին գործառույթներ համակարգող խորհրդական Գայանե Ղարագյոզյանը նշեց, որ փոփոխություններն տարբեր ուղղություններով են։
2025 թվականի հուլիսի 1-ից ծրագիրը հասանելի է բոլոր թիրախային խմբերի համար։
«Նախորդիվ ծրագիրը նախատեսված էր իրականացնել 3 փուլով, որից առաջինը մեկնարկել էլ 2024 թվականի հունիսի 15-ին, 2-րդը նախատեսվում էր 2025 թվականի հուլիսի 1-ին, իսկ 3-րդը 2026 թվականի հուլիսի 1-ին։ Դիմելիության տեմպերը հաշվի առնելով՝ որոշում կայացվեց, որ ծրագիրը բոլոր թիրախային խմբերի համար մեկնարկի 2025 թվականի հուլիսի 1-ից»,-ասաց Գայանե Ղարագյուզյանը։
Այսինքն՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բոլոր այն անձինք, ովքեր ծրագրի պարտադիր պայմաններին համապատասխանում են` անկախ նրանից՝ ընտանիքը ինչ կազմ ունի, ընտանիքի անդամները թվով քանիսն են, արդյոք ընտանիքի անդամների կազմում կան երեխաներ, թե ոչ, կարող են դիմել։
Ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետ է սահմանվել 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Ընդլայնվել է 4 մլն դրամ սահմանաչափով բնակավայրերի ցանկը։
Գայանե Ղարագյոզյանը տեղեկացրեց, որ ներառված են 57 համայնքների 611 բնակավայրեր՝ նախկին 452-ի փոխարեն։ Ծրագրի շրջանակում ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով աջակցությունը կազմում է 3, 4 կամ 5 մլն դրամ՝ կախված բնակավայրից, որտեղ շահառուն գնում կամ կառուցում է տուն։
«Մենք ունենք 252 բնակավայր, որի դեպքում ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով աջակցությունը 5 մլն դրամ է։ Դրանց թվում 82 սահմանամերձ բնակավայրերն են, և այն համայնքները, որոնք կառավարության կողմից արտոնյալ են։ Երևանը և երևանամերձ որոշ խոշորացված համայնքներ շարունակում են մնալ 3 մլն դրամ սահմանաչափում, մնացած բոլոր բնակավայրերը համապատասխանեցվել 4 մլն դրամի սահմանաչափին։ Օրինակ, կարող եմ նշել Արարատը, Չարենցավանը, Ծաղկաձորը, Էջմիածինը և այլն»,-ասաց Գայանե Ղարագյոզյանը։
Այն ընտանիքները, որոնք արդեն իրացրել են իրենց հավաստագրերն այն բնակավայրերում, որտեղ իրացման պահին աջակցության չափը յուրաքանչյուր անձի համար եղել է 3 մլն դրամ, միևնույն է փոփոխությունը վերաբերում է նաև իրենց։ Դա նշանակում է, որ գումարի տարբերությունը կդիտարկվի դրական մնացորդ։
Հաստատվել է նաև դրական մնացորդի իրացման կարգը։
Երբ ընտանիքը գույքը ձեռք է բերում կամ կառուցում է ավելի պակաս արժեքով, քան հասանելիք աջակցությունն է, ձևավորվում է դրական մնացորդ։
«Դրական մնացորդով մեր հայրենակիցները կարող են ինչպես իրենց տունը վերանորոգել, գյուղատնտեսական նշանակության հող ձեռք բերել, այնպես էլ տան համար գույք կամ տեխնիկա գնել։ Շուտով կհաստատվի կահույքի ու կենցաղային տեխնիկայի ցանկը, որի համապատասխան էլ կարող են քաղաքացիները ընտրել։ Գնում են խանութ, ընտրում են տեխնիկան, ներկայացնում են հաշիվ-ապրանքագիր։ Միասնական սոցիալական ծառայությունը գումարը փոխանցում է վաճառող խանութի բանկային հաշվին»,-ասաց Գայանե Ղարագյոզյանը։
Ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ ծրագրին դիմած և շահառուի կարգավիճակ չստացած ընտանիքների անհատական դեպքերն ուսումնասիրելու նպատակով։
Դիմելու համար անհրաժեշտ է հանձնաժողովի նախագահին գրավոր կարգով ներկայացնել դիմում-բողոք մերժումը ստանալուց հետո՝ 2-ամսյա ժամկետում։ Դիմում-բողոքներն ընդունվում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից․ հանձնաժողովն ուսումնասիրելու է բացառապես բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրին առնչվող դեպքերը։
Անհատական բնակելի տների կառուցման դեպքում՝ շինարարական աշխատանքները կարող են իրականացվել նաև ֆիզիկական անձանց կողմից։
Նախորդ կարգավորմամբ պարտադիր էր, որ տուն կառուցելու պարագայում շինարարությունն իրականացվի իրավաբանական անձի կողմից, ապա այժմ թույլատրվում է, որ այդ աշխատանքները կատարեն ֆիզիկական անձինք ևս։
«Այդ դեպքում տները պետք է կառուցվեն Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից նախապես հաստատված տիպային նախագծերի հիման վրա։ Արդեն 18 այդպիսի նախագիծ կա, որից կարող են օգտվել մեր շահառուները։ Եթե ամեն դեպքում մեր հայրենակիցները կցանկանան ներկայացնել իրենց նախագիծը, ապա այստեղ պարտադիր է լինելու, որ շինարարությունն իրականացնի շինարարական լիցենզավորված կազմակերպությունը»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։
2025 թվականից հետո ծնված երեխաները ևս կարող են լինել շահառու։
Նախկինում ծրագրի շահառու կարող էին լինել մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված երեխաները։ Նոր փոփոխությամբ մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված երեխաները ևս կարող են շահառու լինել, եթե նրանց ծնողները ծրագրի շահառու են։ Պարզապես նրանց հաշվի առնելու համար ընտանիքները պետք է դիմեն մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Փոխհատուցվում են անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման համար օրենքով սահմանված վճարները։
Այդ գործընթացը վճարովի է, միջինը 72 հազար դրամ։ Որոշում է կայացվել, որ պետությունը կփոխատուցի այդ ծախսը։ Որոշումը կունենա հետադարձ ուժ, բոլոր հայրենակիցները, որոոնք ձեռք են բերել բնակարան, առաջիկա օրերին իրենց հաշվիներին կստանան գույքի գրանցման համար ծախսած գումարները։

Арарат, Эчмиадзин: В каком населенном пункте насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха лица могут приобрести жилье с лимитом в 4 млн драмов на человека
Внесены масштабные изменения в государственную программу по обеспечению жильем семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» советник по координации отдельных функций структурных подразделений Министерства труда и социальных вопросов РА Гаяне Карагезян отметила, что изменения носят разнонаправленный характер.
С 1 июля 2025 года программа доступна всем целевым группам
«Ранее программу планировалось реализовать в 3 этапа, первый из которых стартовал 15 июня 2024 года, второй — 1 июля 2025 года, третий — 1 июля 2026 года. Учитывая темпы подачи заявок, было принято решение, что программа стартует для всех целевых групп с 1 июля 2025 года», — сказала Гаяне Карагюзян.
Другими словами, подать заявку могут все насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха лица, которые соответствуют обязательным условиям программы, независимо от состава семьи, количества членов семьи, наличия или отсутствия детей среди членов семьи.
Крайний срок подачи заявок на программу установлен на 31 декабря 2027 года.
Расширен список населенных пунктов с лимитом в 4 млн драмов
Гаянэ Карагезян сообщила, что в программу включены 611 населенных пунктов в 57 общинах, вместо прежних 452. В рамках программы поддержка на каждого члена семьи составляет 3, 4 или 5 млн драмов в зависимости от населенного пункта, где бенефициар покупает или строит дом.
«У нас 252 населенных пункта, в этом случае поддержка на каждого члена семьи составляет 5 млн драмов. Среди них 82 приграничных населенных пункта и те общины, которые имеют привилегии от правительства. Ереван и некоторые укрупненные общины вблизи Еревана продолжают оставаться в пределах лимита в 3 млн драмов, все остальные населенные пункты приведены в соответствие с лимитом в 4 млн драмов. Например, могу отметить Арарат, Чаренцаван, Цахкадзор, Эчмиадзин и т. д.», — сказала Гаянэ Карагезян.
Для семей, которые уже выкупили свои сертификаты в населенных пунктах, где размер поддержки на человека на момент выкупа составлял 3 млн драмов, изменение все еще действует. Это означает, что разница в сумме будет считаться положительным остатком.
Утвержден также порядок реализации положительного остатка
Когда семья приобретает или строит недвижимость по стоимости ниже доступной помощи, формируется положительный остаток.
«При положительном остатке наши соотечественники могут как отремонтировать свой дом, так и приобрести сельскохозяйственные земли, а также приобрести имущество или оборудование для дома. Скоро будет утвержден список мебели и бытовой техники, по которому граждане могут выбирать. Они идут в магазин, выбирают технику, предъявляют счет-фактуру. Единая социальная служба перечисляет деньги на банковский счет магазина-продавца», — сказала Гаяне Карагезян.
Создана межведомственная комиссия для изучения индивидуальных случаев семей, обратившихся в программу и не получивших статус бенефициара
Для подачи заявки необходимо в течение 2 месяцев после получения отказа подать письменное заявление-жалобу председателю комиссии. Заявления-жалобы принимает Министерство труда и социальных вопросов РА, комиссия будет изучать исключительно случаи, связанные с государственной программой жилищной помощи.
В случае строительства индивидуальных жилых домов строительные работы могут выполнять и физические лица
Согласно предыдущему постановлению, в случае строительства дома строительство должно было осуществляться юридическим лицом, но теперь эти работы разрешено выполнять и физическим лицам.
«В таком случае дома должны строиться на основе типовых проектов, ранее утвержденных Комитетом по градостроительству. Таких проектов, которыми могут воспользоваться наши льготники, уже 18. Если же в любом случае наши соотечественники захотят представить свой проект, то здесь обязательным условием будет выполнение строительства лицензированной строительной организацией», — сказал представитель министерства.
Бенефициарами также могут стать дети, родившиеся после 2025 года
Ранее бенефициарами программы могли быть дети, родившиеся до 31 декабря 2024 года. С новой поправкой бенефициарами также могут стать дети, родившиеся до 31 декабря 2025 года, если их родители являются бенефициарами программы. Чтобы просто их учета, семьи должны подать заявление до 31 декабря 2025 года.
Возмещаются установленные законом сборы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество
Этот процесс платный, в среднем 72 тысячи драмов. Принято решение, что государство возместит эти расходы. Решение будет иметь обратную силу, все соотечественники, купившие квартиру, получат на свои счета деньги, потраченные на регистрацию имущества, в ближайшие дни.