«Երևանի գինու օրեր» փառատոնին ներկայացվելու է գինու 1000-ից ավելի տեսակ
«Երևանի գինու օրեր»-ը նշում է իր 10-ամյակը։ Հոբելյանական տարվա շրջանակում կազմակերպիչները հանդես են գալու բազմապիսի ծրագրով։ Երևանի Սարյան, Թումանյան և Մոսկովյան փողոցները հունիսի 5-ին, 6-ին և 7-ին կրկին լցվելու են գինու բազմաթիվ տեսակներով, մրցույթով, համերգային ու մշակութային հետաքրքրիր միջոցառումներով։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «ԷվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Մերի Բադալյանը նշեց, որ մեկնարկը տրվելու է գինեգործների շքերթով։
«Հունիսի 5-ին, ժամը 18։30-ին բոլորին հրավիրում եմ Երևանի Թումանյան փողոց, որտեղից 100 գինեգործներ մեծ շքերթով մուտք են գործելու փառատոնի տարածք։  Սա իրապես հպարտանալու առիթ է, որովհետև մենք ունենք մեծ թվով գինեգործների մասնակցություն, իսկ փառատոնին ներկայացվելու է գինու 1000-ից ավելի տեսակ»,-ասաց Մերի Բադալյանը։
Փառատոնը միայն գինու շուրջ չի ծավալվելու, շեշտադրվելու է նաև գաստրոտուրիզմը, ազգային հագուստը, մշակույթը։ Լինելու են աշխատարաններ, վարպետաց դասեր ու համերգային ծրագիր։
«ԷվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Նունե Մանուկյանի խոսքով՝ այս 10 տարիների ընթացքում փառատոնը դարձավ իրադարձային տուրիզմի առանցքային միջոցառումներից մեկը, որն իր շուրջն է համախմբում գինու սիրահարներին աշխարհի տարբեր երկրներից։
«Այս տարիների ընթացքում մեր փառատոնի մասնակցության աշխարհագրությունն այնքան է ընդլայնվել, որ գալիս են Սկանդինավյան երկրներից, Անգլիայից, Ավստրալիայից, ինչը մեզ համար շատ ուրախալի է։ Նպատակ էինք դրել Հայաստանը որպես գինու բնօրրան ճանաչելի դարձնել, 10 տարի անց կարող ենք վստահ ասել, որ  մեր նպատակին հասել ենք»,-ասաց Նունե Մանուկյանը։
Փառատոնը նաև տնտեսական առումով մեծ նշանակություն ունի։ Նախորդ փառատոնի շրջանակում ներգրավված 250 գործընկերները, ոչ միայն գինեգործները, երեք օրվա ընթացքում ունեցել են 2,5 մլն դոլարի շրջանառություն։
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը նշեց, որ «Երևանի գինու օրեր»-ը մայրաքաղաքի մշակութային դիմագծի կարևոր մասն է կազմում։ Շատերի կողմից սիրված ու սպասված այս փառատոնը մեծ ակտիվություն է մտցնում Երևանում՝ բերելով բազմաթիվ զբոսաշրջիկների։
«Երևանի քաղաքապետարանը իր ֆինանսական աջակցությունն է ցուցաբերում փառատոնին, և ես շատ ուրախ եմ, որ այս տարիների ընթացքում այն դարձել է այնպիսի կարևոր իրադարձություն, զբոսաշրջային արդյունք, որ մենք մեծ հպարտությամբ ներկայացնում ենք մեր միջազգային գործընկերներին»,-ասաց Գոշ Սարգսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Երևանը հունիսի սկզբին բավական ակտիվ է լինելու։ «Երևանի գինու օրեր»-ից բացի անցկացվելու է բալետի փառատոնը։ Հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, մասշտաբային մեծ ծրագիր է սպասվում։ Ժամը 12։00-ից սկսած՝ բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվելու Ազատության հրապարակում, Կարապի լճի հարևանությամբ և Հյուսիսային պողոտայի երկայնքով։

На фестивале «Дни вина в Ереване» будет представлено более 1000 сортов вина
Фестиваль «Дни вина в Ереване» отмечает свой 10-летний юбилей. В рамках юбилейного года организаторы представят разнообразную программу. 5, 6 и 7 июня улицы Сарьяна, Туманяна и Московян в Ереване вновь наполнятся многочисленными сортами вина, конкурсами, концертами и интересными культурными мероприятиями.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс соучредитель компании EventTura Мария Бадалян отметила, что мероприятие начнется с парада виноделов.
«5 июня в 18:30 я приглашаю всех на улицу Туманян в Ереване, откуда 100 виноделов в грандиозном параде выйдут на территорию фестиваля. Это настоящий повод для гордости, ведь у нас участвует большое количество виноделов, и на фестивале будет представлено более 1000 сортов вина», — сказала Мария Бадалян.
Фестиваль будет посвящен не только вину, но и гастротуризму, национальной одежде и культуре. Будут организованы мастер-классы, семинары и концертная программа.
По словам соучредителя EventTura Нуне Манукян, за последние 10 лет фестиваль стал одним из ключевых событий в сфере событийного туризма, объединяющим любителей вина из разных стран мира.
«За последние годы география участия в нашем фестивале настолько расширилась, что люди приезжают из скандинавских стран, Англии и Австралии, что нас очень радует. Мы поставили перед собой цель сделать Армению признанной колыбелью виноделия, и спустя 10 лет можем с уверенностью сказать, что достигли своей цели», — сказала Нуне Манукян.
Фестиваль также имеет большое экономическое значение. 250 партнеров, участвовавших в предыдущем фестивале, не только виноделы, за три дня получили оборот в 2,5 миллиона долларов.
Руководитель отдела культуры и туризма муниципалитета Еревана Гош Саргсян отметил, что «Дни вина в Ереване» являются важной частью культурного облика столицы. Этот фестиваль, любимый и ожидаемый многими, приносит в Ереван большую активность, привлекая множество туристов.
«Муниципалитет Еревана оказывает фестивалю финансовую поддержку, и я очень рад, что за эти годы он стал таким важным событием, результатом туристической деятельности, которым мы с гордостью представляем нашим международным партнерам», — сказал Гош Саргсян.
Он сообщил, что в начале июня в Ереване будет довольно многолюдно. Помимо «Дней вина в Ереване», состоится балетный фестиваль. Масштабная программа ожидается 1 июня, в Международный день защиты детей. Начиная с 12:00, на площади Свободы, возле Лебединого озера и вдоль Северного проспекта пройдут многочисленные мероприятия.