«Երևանի գինու օրեր» փառատոնին ներկայացվելու է գինու 1000-ից ավելի տեսակ
«Երևանի գինու օրեր»-ը նշում է իր 10-ամյակը։ Հոբելյանական տարվա շրջանակում կազմակերպիչները հանդես են գալու բազմապիսի ծրագրով։ Երևանի Սարյան, Թումանյան և Մոսկովյան փողոցները հունիսի 5-ին, 6-ին և 7-ին կրկին լցվելու են գինու բազմաթիվ տեսակներով, մրցույթով, համերգային ու մշակութային հետաքրքրիր միջոցառումներով։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «ԷվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Մերի Բադալյանը նշեց, որ մեկնարկը տրվելու է գինեգործների շքերթով։
«Հունիսի 5-ին, ժամը 18։30-ին բոլորին հրավիրում եմ Երևանի Թումանյան փողոց, որտեղից 100 գինեգործներ մեծ շքերթով մուտք են գործելու փառատոնի տարածք։  Սա իրապես հպարտանալու առիթ է, որովհետև մենք ունենք մեծ թվով գինեգործների մասնակցություն, իսկ փառատոնին ներկայացվելու է գինու 1000-ից ավելի տեսակ»,-ասաց Մերի Բադալյանը։
Փառատոնը միայն գինու շուրջ չի ծավալվելու, շեշտադրվելու է նաև գաստրոտուրիզմը, ազգային հագուստը, մշակույթը։ Լինելու են աշխատարաններ, վարպետաց դասեր ու համերգային ծրագիր։
«ԷվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր Նունե Մանուկյանի խոսքով՝ այս 10 տարիների ընթացքում փառատոնը դարձավ իրադարձային տուրիզմի առանցքային միջոցառումներից մեկը, որն իր շուրջն է համախմբում գինու սիրահարներին աշխարհի տարբեր երկրներից։
«Այս տարիների ընթացքում մեր փառատոնի մասնակցության աշխարհագրությունն այնքան է ընդլայնվել, որ գալիս են Սկանդինավյան երկրներից, Անգլիայից, Ավստրալիայից, ինչը մեզ համար շատ ուրախալի է։ Նպատակ էինք դրել Հայաստանը որպես գինու բնօրրան ճանաչելի դարձնել, 10 տարի անց կարող ենք վստահ ասել, որ  մեր նպատակին հասել ենք»,-ասաց Նունե Մանուկյանը։
Փառատոնը նաև տնտեսական առումով մեծ նշանակություն ունի։ Նախորդ փառատոնի շրջանակում ներգրավված 250 գործընկերները, ոչ միայն գինեգործները, երեք օրվա ընթացքում ունեցել են 2,5 մլն դոլարի շրջանառություն։
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը նշեց, որ «Երևանի գինու օրեր»-ը մայրաքաղաքի մշակութային դիմագծի կարևոր մասն է կազմում։ Շատերի կողմից սիրված ու սպասված այս փառատոնը մեծ ակտիվություն է մտցնում Երևանում՝ բերելով բազմաթիվ զբոսաշրջիկների։
«Երևանի քաղաքապետարանը իր ֆինանսական աջակցությունն է ցուցաբերում փառատոնին, և ես շատ ուրախ եմ, որ այս տարիների ընթացքում այն դարձել է այնպիսի կարևոր իրադարձություն, զբոսաշրջային արդյունք, որ մենք մեծ հպարտությամբ ներկայացնում ենք մեր միջազգային գործընկերներին»,-ասաց Գոշ Սարգսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Երևանը հունիսի սկզբին բավական ակտիվ է լինելու։ «Երևանի գինու օրեր»-ից բացի անցկացվելու է բալետի փառատոնը։ Հունիսի 1-ին՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, մասշտաբային մեծ ծրագիր է սպասվում։ Ժամը 12։00-ից սկսած՝ բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվելու Ազատության հրապարակում, Կարապի լճի հարևանությամբ և Հյուսիսային պողոտայի երկայնքով։

Yerevan Wine Days 2026 to feature three-day celebrations and expanded cultural program
The Yerevan Wine Days festival is marking its 10th anniversary this year, with organizers planning a wide range of special events for the milestone.
On June 5, 6, and 7, Saryan, Tumanyan, and Moskovyan streets in Yerevan will once again be filled with a variety of wines, competitions, live concerts, and diverse cultural programs.
EventToura co-founder Mary Badalyan said that the festival will kick off with a winemakers’ parade.
“On June 5 at 6:30 p.m., I invite everyone to Tumanyan Street in Yerevan, where 100 winemakers will enter the festival area in a grand parade,” she said at a press conference. “This is truly a moment of pride, as we have a large number of participating winemakers, and more than 1,000 varieties of wine will be presented at the festival.”
The 10th anniversary edition of the festival will not be limited to wine alone, with strong emphasis also placed on gastrotourism, national dress, and cultural traditions. The program will include workshops, master classes, and live concerts.
According to Nune Manukyan, co-founder of EventToura, the festival has become one of the key events in Armenia’s event tourism sector over the past decade, bringing together wine enthusiasts from around the world.
“Over the years, the geography of our participants has expanded significantly, with visitors coming from Scandinavian countries, England, and Australia, which is very encouraging for us,” she said. “Our goal was to make Armenia recognized as a cradle of wine, and ten years later we can confidently say that we have achieved that.”
The festival also carries significant economic importance. During the previous edition, 250 participating partners — not only winemakers — generated a turnover of $2.5 million over three days.
The head of the Yerevan City Hall Department of Culture and Tourism, Gosh Sargsyan, said that Yerevan Wine Days is an important part of the capital’s cultural identity, noting that the popular and much-anticipated festival brings significant activity to the city and attracts numerous tourists.
“The Yerevan Municipality provides financial support to the festival, and I am very pleased that over the years it has become such an important event and tourism product that we proudly present to our international partners,” he said.
He also noted that Yerevan will be particularly active in early June. Alongside Yerevan Wine Days, a ballet festival will also take place. On June 1, International Children’s Day, a large-scale program is planned, with events scheduled from 12:00 across Freedom Square, the area near Swan Lake, and along Northern Avenue.