ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ ներկայացվել են նախագծի առաջնահերթությունները, գործողությունների ծրագիրն ու արդյունքային շրջանակը: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև արտահանմանը նպաստող մրցունակ միջավայրի ապահովման, ենթակառուցվածքների զարգացման և լոգիստիկ հասանելիության ապահովման, արտահանողների և նրանց կարողությունների զարգացման, շուկաների և հաճախորդների ընդլայնման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել արտահանման առանցքային ապրանքների ու ծառայությունների ընտրությանը, ինչպես նաև թիրախային շուկաներին:
Ծավալվել է քննարկում արտահանմանն առնչվող խնդիրների ու մարտահրավերների, արտահանման աջակցության ընդլայնված գործողությունների, ինչպես նաև արտահանման խթանման միջոցառումների շուրջ:
Այս համատեքստում, վարչապետը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները ծրագրի մշակման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով հանդիպման ընթացքում ներկայացված դիտարկումները:

На совещании под председательством премьер-министра Армении обсуждался проект стратегической программы экспорта Армении на 2025-2030 годы
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого обсуждался проект стратегической программы экспорта Армении на 2025-2030 годы.
Как передает “Арменпресс”, в аппарате премьер-министра сообщили, что были представлены приоритеты, план действий и рамки результатов проекта. Также были представлены подробности по обеспечению конкурентной среды, благоприятствующей экспорту, развитию инфраструктуры и обеспечению логистической доступности, развитию возможностей экспортеров, расширению рынков и клиентов.
Состоялось обсуждение вопросов и проблем, связанных с экспортом, расширенных мероприятий по содействию экспорту, а также мер по продвижению экспорта.
Премьер-министр поручил продолжить работу по разработке программы с учетом замечаний, представленных в ходе совещания.