Իրանի միջուկային ծրագիրը դեռ շատ հեռու է ավարտից․ Ալի Շամխանի
Նույնիսկ եթե միջուկային կայանները ոչնչացվեն, խաղը դեռ չի ավարտվել, հարստացված նյութերը, գիտելիքները, քաղաքական կամքը կմնան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական հարթակում գրառում է կատարել Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի ավագ խորհրդական Ալի Շամխանին։
«Նույնիսկ եթե միջուկային կայանները ոչնչացվեն, խաղը դեռ չի ավարտվել, հարստացված նյութերը, գիտելիքները, քաղաքական կամքը կմնան։ Պաշտպանվելու օրինական իրավունքով՝ քաղաքական և գործառնական նախաձեռնությունն այժմ այն ​​կողմինն է, որը խելացի է խաղում, խուսափում է կույր հարվածներից։ Անակնկալները կշարունակվեն», - գրել է Շամխանին։
Շամխանիի մեկնաբանությունները հնչել են ընդամենը մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ ամերիկյան ուժերը սկսել են «Կեսգիշերային մուրճ» գործողությունն Իրանի Ֆորդոյի ստորգետնյա ուրանի հարստացման կայանի, ինչպես նաև Նաթանզի և Սպահանի միջուկային օբյեկտների դեմ։
Իրանը հունիսի 22-ին հայտարարել է, որ իր միջուկային ծրագիրը շարունակում է գործել, իսկ հարստացված ուրանի պաշարներն անվնաս են՝ չնայած ԱՄՆ-ի կողմից երկրի ամենազգայուն միջուկային օբյեկտներից երեքին ուղղված ավիահարվածներին։
Truth Social-ում Թրամփը հարձակումը բնութագրել է որպես «շատ հաջողված հարված», որը նպատակ ուներ չեզոքացնել Իրանի միջուկային ծրագիրը։

Ядерная программа Ирана еше очень далека от завершения - старший советник верховного лидера Ирана
Даже если ядерные объекты будут уничтожены, игра не окончена, обогащенные материалы, знания и политическая воля останутся. Как передает “Арменпресс”, об этом на социальной платформе X написал старший советник верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи Али Шамхани.
“Даже если ядерные объекты уничтожены, игра не окончена, обогащенные материалы, отечественные знания и политическая воля останутся. С правом на законную оборону политическая и оперативная инициатива теперь на стороне, которая играет умно, избегает слепых ударов. Сюрпризы будут продолжаться!”, - написал Шамхани.
Слова Шамхани прозвучали всего через несколько часов после того, как президент США Дональд Трамп подтвердил, что американские войска начали операцию “Полуночный молот” против подземного завода по обогащению урана в Фордо, а также ядерных объектов в Натанзе и Исфахане.
22 июня Иран заявил, что его ядерная программа все еще действует, а его запасы обогащенного урана нетронуты, несмотря на авиаудары США по трем наиболее чувствительным ядерным объектам страны.
В Truth Social Трамп описал атаку как “очень успешный удар”, направленный на нейтрализацию ядерной программы Ирана.