Կացը հայտնել է Իրանի կառավարական թիրախների վրա «աննախադեպ ուժով» գրոհի մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակն (ԻՊԲ) «աննախադեպ ուժով» հարվածներ է հասցնում Թեհրանի կենտրոնում գտնվող կառավարական թիրախներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
«Իմ և վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հրահանգների համաձայն՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակն այժմ աննախադեպ ուժով գրոհում է Թեհրանի հենց սրտում գտնվող ռեժիմի թիրախների և կառավարական ռեպրեսիվ մարմինների վրա», - գրել է Կացը X սոցիալական հարթակում:
Նա նաև նշել է, որ հարվածներ են հասցվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Բասիջ» կիսառազմական կամավորական աշխարհազորին, Էվին բանտին, որտեղ, նրա խոսքով, պահվում են քաղբանտարկյալներ, ԻՀՊԿ ներքին անվտանգության կենտրոնակայանին և այլ թիրախների։
Կացը նաև խոստացել է, որ Իսրայելի գրոհներն իրանական օբյեկտների ուղղությամբ «կշարունակվեն ամբողջ ուժով», մինչև «պատերազմի բոլոր նպատակներին հասնելը»։
Իրանը հաստատել է Էվին բանտին հասցված հարվածները՝ նշելով, որ բանտի վրա արկեր են արձակվել, որոնք վնաս են հասցրել հաստատության որոշ հատվածների։ Fars գործակալությունը նշում է, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է։

Кац заявил о «беспрецедентной силовой» атаке Израиля на правительственные объекты Ирана
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) наносит удары по правительственным объектам в центре Тегерана с «беспрецедентной силой». Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр обороны Израиля Исраэль Кац.
«В соответствии с моими указаниями и указаниями премьер-министра Биньямина Нетаньяху ЦАХАЛ в настоящее время наносит удары по целям режима и правительственным репрессивным органам в самом сердце Тегерана с беспрецедентной силой», — написал Кац на социальной платформе X.
Он также отметил, что удары были нанесены по военизированному добровольческому ополчению «Басидж» Корпуса стражей исламской революции (КСИР), тюрьме Эвин, где, по его словам, содержатся политзаключенные, штаб-квартире внутренней безопасности КСИР и другим объектам.
Кац также поклялся, что израильские удары по иранским объектам «продолжатся с полной силой», пока «не будут достигнуты все цели войны». Иран подтвердил удары по тюрьме Эвин, заявив, что по тюрьме были выпущены снаряды, в результате чего были повреждены некоторые части объекта. Информационное агентство Fars сообщило, что ситуация находится под контролем.