Մերձավոր Արևելք է ժամանել ամերիկյան երկրորդ ավիակիրը
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ավիակիր հարվածային խումբը՝ «Նիմից» ատոմային ավիակրի գլխավորությամբ, ժամանել է Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության պատասխանատվության գոտի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ինստիտուտի տեղեկատվական ծառայությունը։
Ավիակիրը և երեք ուղեկցող հրթիռային էսկադրային ականակիրները մտել են Արաբական ծով։ Այնտեղ, Օմանի ափերի մոտ, նավարկում է ավիակիր հարվածային խումբը՝ «Կառլ Վինսոն» ատոմային ավիակրի, հրթիռային հածանավի և երկու էսկադրային ականակրի կազմում։
Բացի այդ, տարածաշրջանում է գտնվում «Ջորջա» ատոմային սուզանավը, որը կարող է կրել 154 Tomahawk թևավոր հրթիռ՝ 1600 կմ հեռահարությամբ։
Հունիսի 13-ին իսրայելական հարվածներից և Իրանի պատասխան հարվածներից հետո կողմերը 12 օր ռազմական գործողություններ էին իրականացնում: Հունիսի 22-ին ԱՄՆ-ն հարվածներ հասցրեց Ֆորդոյում, Նաթանզում և Սպահանում Իրանի միջուկային օբյեկտներին, իսկ հունիսի 23-ին Թեհրանը հրթիռային հարված հասցրեց Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ամենախոշոր ռազմաբազային Կատարում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունիսի 24-ին հայտարարել է, որ Իսրայելը և Իրանը համաձայնության են եկել լիակատար հրադադարի շուրջ:

Второй авианосец США прибыл на Ближний Восток
Авианосная ударная группа ВМС США во главе с атомным авианосцем Nimitz прибыла в зону ответственности Центрального командования США на Ближнем Востоке. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила информационная служба Военно-морского института США.
Авианосец и три сопровождающих его эсминца с управляемым ракетным оружием вошли в Аравийское море. Там, у берегов Омана, находится авианосная ударная группа в составе атомного авианосца Carl Vinson, ракетного крейсера и двух эсминцев.
Кроме того, в регионе находится атомная подводная лодка Georgia, которая может нести 154 крылатые ракеты Tomahawk с дальностью полета 1600 км.
После израильских ударов 13 июня и ответных действий Ирана стороны в течение 12 дней вели боевые действия. 22 июня США нанесли удары по иранским ядерным объектам в Фордо, Натанзе и Исфахане, а 23 июня Тегеран нанес ракетный удар по крупнейшей американской военной базе на Ближнем Востоке в Катаре.
Президент США Дональд Трамп 24 июня объявил, что Израиль и Иран договорились о полном прекращении огня.