Թրամփն առաջարկել է Իրանում «վարչակարգի փոփոխության» գաղափարը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հնարավոր է համարել Իրանում իշխանության փոփոխության հնարավորությունը՝ չնայած այն բանին, որ դա կոռեկտ չի համարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել իր Truth Social հարթակում։
«Քաղաքականապես կոռեկտ չի համարվում «վարչակարգի փոփոխություն» տերմինն օգտագործելը։ Բայց եթե ներկայիս վարչակարգը չի կարող Իրանը կրկին հզոր դարձնել, ապա ինչո՞ւ վարչակարգի փոփոխություն տեղի չունենա», - գրել է նա:
Հրապարակման վերջում Թրամփը գրել է MIGA (Make Iran great again՝ «Իրանը կրկին հզոր դարձնենք» կարգախոսը, որը հիշեցնում է նրա սեփական նախընտրական կարգախոսը՝ MAGA (Make America great again)՝ «Ամերիկան կրկին հզոր դարձնենք»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վստահեցրել էին, որ Իրանին ԱՄՆ վերջին հարվածներն ուղղված են բացառապես նրա միջուկային ծրագրի դեմ և իշխանության փոփոխության նպատակ չեն հետապնդում:
ԱՄՆ-ն որոշում էր կայացրել ուղղակիորեն ներգրավվել Իսրայելի և Իրանի միջև մեկ շաբաթից ավելի շարունակվող հակամարտության մեջ՝ հունիսի 22-ին հարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Իրանը հայտարարել է, որ իրավունք ունի պատասխան տալ։

Трамп не отказывается от идеи “смены режима” в Иране
Президент США Дональд Трамп считает возможным “смену режима” в Иране, хотя это выражение называет “неполиткорректным”. Как передает “Арменпресс”, об этом он написал на своей платформе Truth Social.
“Считается неполиткорректным использовать термин “смена режима”. Но если нынешний режим не может сделать Иран снова великим, то почему бы и не состояться смене режима?”, - написал Транп.
В конце поста Трамп написал слоган “MIGA” (Make Iran great again - Сделаем Иран снова великим), который напоминает его собственный предвыборный слоган “MAGA” (Make America great again - Сделаем Америку снова великой).
Ранее вице-президент США Дж. Д. Вэнс и госсекретарь Марко Рубио заверяли, что последние удары США по Ирану были направлены исключительно на его ядерную программу, а не на смену режима.
США решили напрямую вмешаться в конфликт между Израилем и Ираном, который длится уже больше недели, нанеся 22 июня удары по иранским ядерным объектам. Иран заявил, что имеет право на ответ.