Իսրայելը «շատ մոտ է» Իրանում իր նպատակներին հասնելուն. Նեթանյահու
Իսրայելը «շատ մոտ է» Իրանում իր նպատակների իրականացմանը, հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մամուլի ասուլիսում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Դա մի վարչակարգ է, որը ցանկանում է ոչնչացնել մեզ, և հենց այդ պատճառով մենք սկսեցինք մեր գոյության երկու կոնկրետ սպառնալիքների՝ միջուկային սպառնալիքի և բալիստիկ հրթիռների սպառնալիքի վերացման գործողությունը: Մենք քայլ առ քայլ շարժվում ենք դեպի այդ նպատակներին հասնելուն, մենք շատ մոտ ենք դրանց հասնելուն», - ասել է Նեթանյահուն:
Վարչապետի խոսքով՝ Իսրայելը «չի ներքաշվի ուժասպառման պատերազմի մեջ», բայց «չի դադարեցնի այս պատմական գործողությունը, մինչև չհասնի իր բոլոր նպատակներին»:
«Երբ մենք հասնենք Իրանում մեր նպատակներին, մենք չենք շարունակի անհրաժեշտից ավելի, բայց մենք չենք դադարեցնի գործողությունը չափազանց շուտ, - նշել է նա: - Մենք արդեն շատ բանի ենք հասել և այժմ, նախագահ Թրամփի օգնությամբ, էլ ավելի մոտեցանք մեր նպատակներին հասնելուն»:
ԱՄՆ-ն որոշում էր կայացրել ներգրավվել Իսրայելի և Իրանի միջև մեկ շաբաթից ավելի շարունակվող հակամարտության մեջ՝ հունիսի 22-ին հարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Իրանը հայտարարել է, որ իրավունք ունի պատասխան տալ։

Израиль «очень близок» к достижению своих целей в Иране - Нетаньяху
Израиль «очень близок» к достижению своих целей в Иране, заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на пресс-конференци, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС.
«Это режим, который хочет нас уничтожить, и именно поэтому мы начали операцию по устранению двух конкретных угроз нашему существованию: ядерной угрозы и угрозы баллистических ракет. Мы шаг за шагом движемся к достижению этих целей, мы очень близки к их достижению», — сказал Нетаньяху.
По словам премьер-министра, Израиль «не будет участвовать в войне на истощение», но «не прекратит эту историческую операцию, пока не достигнет всех своих целей».
«Когда мы достигнем своих целей в Иране, мы не будем продолжать дольше, чем необходимо, но и не прекратим операцию слишком рано», — отметил он. - Мы уже многого достигли, и теперь, с помощью президента Трампа, мы еще больше приблизились к достижению наших целей».
Соединенные Штаты приняли решение вмешаться в продолжающийся более недели конфликт между Израилем и Ираном, нанеся удар по иранским ядерным объектам 22 июня. Иран заявил, что оставляет за собой право на ответ.