ԱՄՆ-ն Իրանին նախազգուշացրել է զերծ մնալ իրավիճակը սրելուց
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատար Դորոթի Շին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում կրկնել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախազգուշացումը, որ «ամերիկացիների կամ ամերիկյան ռազմակայանների դեմ Իրանի ցանկացած հարձակում՝ ուղղակի կամ անուղղակի, կարժանանա ավերիչ հակահարվածի»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն գործել է՝ հանուն Իսրայելի և ԱՄՆ քաղաքացիների պաշտպանության՝ կանխելու Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը։ Շին ասել է, որ Իրանը «մոլորեցրել» է իր միջուկային զենքի ծրագրի առումով և «խոչընդոտել է վերջին բանակցություններում բարի կամքի ջանքերին»։
ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատարը կոչ է արել Անվտանգության խորհրդին հորդորել Իրանին վերջ դնել Իսրայելը ոչնչացնելու իր 47 տարվա ջանքերին, դադարեցնել իր միջուկային ծրագիրը, դադարեցնել ամերիկացիների և ԱՄՆ շահերի թիրախավորումը և «բանակցել խաղաղության շուրջ բարի կամքի դրսևորմամբ»։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը հրավիրվել էր Իրանի խնդրանքով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հարվածներ էր հասցրել իր երեք միջուկային օբյեկտներին։

Соединенные Штаты предупредили Иран, чтобы он воздержался от эскалации ситуации
Исполняющая обязанности посла США в ООН Дороти Шин на чрезвычайном заседании Совета Безопасности ООН повторила предупреждение президента Дональда Трампа о том, что “любая атака Ирана - прямая или косвенная – против американцев или американских баз будет встречена сокрушительным возмездием”, - как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Associated Press.
Дороти Шин заявила, что Соединенные Штаты действовали для защиты Израиля и граждан США, и чтобы не позволить Ирану получить ядерное оружие. Шин заявила, что Иран “ввел в заблуждение” относительно своей программы создания ядерного оружия и “препятствовал добросовестным усилиям на недавних переговорах”.
Она призвала Совет Безопасности побудить Иран прекратить 47-летние усилия по уничтожению Израиля, остановить свою ядерную программу, прекратить нацеливаться на интересы американцев и США и “добросовестно вести мирные переговоры”.
Заседание Совета Безопасности ООН было созвано по просьбе Ирана после того, как США нанесли удары по трем его ядерным объектам.