Չինաստանը խստորեն դատապարտել է Իրանի վրա ԱՄՆ-ի հարձակումները
Չինաստանը խստորեն դատապարտում է Իրանի վրա ԱՄՆ-ի հարձակումները և Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության երաշխիքների ներքո գտնվող միջուկային օբյեկտների ռմբակոծությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է Xinhua լրատվական գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը՝  մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի հարվածները Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին:
Չինաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի խոսքով ՝ Միացյալ Նահանգների գործողությունները լրջորեն խախտում են ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի նպատակներն ու սկզբունքները և խորացնում լարվածությունը Մերձավոր Արևելքում:
«Չինաստանը կոչ է անում հակամարտության կողմերին, մասնավորապես, Իսրայելին, որքան հնարավոր է շուտ հասնել հրադադարի, ապահովել քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը և երկխոսություն ու բանակցություններ սկսել»,- հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել միջազգային հանրության հետ ՝ միավորելու ջանքերը և պաշտպանելու արդարությունը, ինչպես նաև աշխատելու Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ու կայունության վերականգնման ուղղությամբ:

Китай решительно осуждает атаки США на Иран
Китай решительно осуждает атаки США на Иран и бомбардировки ядерных объектов, находящихся под гарантиями Международного агентства по атомной энергии.
Как передает Арменпресс  со ссылкой на Xinhua, об этом заявил представитель МИД КНР, комментируя удары США по трем иранским ядерным объектам.
По словам представителя МИД Китая, действия США серьезно нарушают цели и принципы Устава ООН и международного права и обостряют напряженность на Ближнем Востоке.
«Китай призывает стороны конфликта, в частности - Израиль, как можно скорее достичь прекращения огня, обеспечить безопасность мирных жителей и начать диалог и переговоры», — сказал он, добавив, что Китай готов сотрудничать с международным сообществом для объединения усилий и отстаивания справедливости, а также работать над восстановлением мира и стабильности на Ближнем Востоке.