Իրանում հայտարարել են, որ Իսրայելի դեմ հարվածներն ուղղված են միայն ռազմական օբյեկտներին
Իրանը հարվածում է բացառապես Իսրայելի ռազմական և հետախուզական օբյեկտներին, ինչպես նաև որոշումների կայացման կենտրոններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն:
«Մենք պատասխան հարձակում չենք կատարում: Մեզ վրա հարձակվել են, և մենք պատասխանում ենք ինքնապաշտպանության օրինական իրավունքին համապատասխան: Մենք հրթիռներով հարվածներ ենք հասցրել միայն ռազմական և հետախուզական օբյեկտներին, ինչպես նաև այն կենտրոններին, որոնք ղեկավարում են ագրեսիան», - նրա խոսքն է մեջբերում ISNA գործակալությունը:
«Եթե այդ հարձակումները դադարեն, ապա ընտրությունը կկատարվի դիվանագիտության օգտին», - հավելել է նա:
Իսրայելը հունիսի 13-ի գիշերը ռազմական գործողություն է սկսել Իրանի դեմ՝ դրա նպատակ հայտարարելով Թեհրանին միջուկային զենք մշակելու հնարավորությունից զրկելը։ Գրեթե մեկ օր անց իսլամական հանրապետությունն իրականացրել է պատասխան հարձակում: Հաջորդ օրերին երկրները կրկին հարվածներ են փոխանակել: Երկու կողմերն էլ հայտնել են այդ հարձակումների հետևանքով զոհերի և վիրավորների մասին, խոստովանել մի շարք օբյեկտների հասցված հարվածների մասին: Փոխադարձ հարվածները շարունակվում են:

Иран заявил, что удары по Израилю направлены только на военные объекты
Иран наносит удары исключительно по израильским военным и разведывательным объектам, а также центрам принятия решений. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Исламской Республики Саид Хатибзаде.
«Мы не наносим ответных ударов. На нас напали, и мы отвечаем в соответствии с законным правом на самооборону. Мы нанесли ракетные удары только по военным и разведывательным объектам, а также по тем центрам, которые направляют агрессию», — цитирует его агентство ISNA.
«Если эти атаки прекратятся, выбор будет сделан в пользу дипломатии», — добавил он.
Израиль начал военную операцию против Ирана в ночь на 13 июня, заявив, что его цель — лишить Тегеран возможности разрабатывать ядерное оружие. Почти через сутки Исламская Республика нанесла ответный удар. В последующие дни страны снова обменивались ударами. Обе стороны сообщили о жертвах и раненых в результате этих атак и признали поражение ряда целей. Взаимные удары продолжаются.