Իրանն Իսրայելի գրոհների պայմաններում բանակցություններ չի վարի. Արաղչի
Միացյալ Նահանգները խնդրել է բանակցություններ վարել Իրանի հետ, սակայն Թեհրանը դրանք մերժել է՝ հայտարարելով, որ Իսրայելի հարվածների պայմաններում դա հնարավոր չէ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիին։
«Ներկա պայմաններում, քանի դեռ շարունակվում են սիոնիստական ​​ռեժիմի գրոհներն Իրանի վրա, մենք որևէ մեկի հետ բանակցություններ չենք ցանկանում…. Ամերիկացիները ցանկանում են, նրանք մի քանի անգամ ուղերձներ են ուղարկել, լուրջ ուղերձներ, բայց մենք հստակ ասել ենք նրանց, որ մինչև ագրեսիան չդադարեցվի, չի կարող խոսք լինել երկխոսության ու դիվանագիտության մասին», - ասել է նա Իրանի պետական ​​հեռուստատեսության եթերում։
Աբբաս Արաղչին նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն հանցակից է Իրանի դեմ Իսրայելի ագրեսիային։
«Մենք ամերիկացիներին սիոնիստական ​​ռեժիմի գործընկերներ և հանցակիցներ ենք համարում Իրանի դեմ նրա ագրեսիայում», - ասել է դիվանագետը։

Иран не будет вести переговоры на фоне израильских атак: Аббас Арагчи
США запросили возобновления переговоров с Ираном, но Тегеран отверг это, заявив, что переговоры невозможны пока продолжаются израильские удары. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РИА Новости” со ссылкой на министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи.
“В ситуации, когда агрессия сионистского режима (имеется в виду Израиль) продолжается, американцы просят переговоров и неоднократно направляли (соответствующие) послания, но мы четко заявили, что диалогу нет места, пока агрессия и нападения не прекратятся”, - сказал он в эфире иранского государственного телевидения.
Аббас Арагчи также заявил, что США являются соучастниками израильской агрессии против Ирана.
“Мы считаем американцев партнерами и пособниками сионистского режима в его агрессии против Ирана”, - сказал главный дипломат страны.