ԱԷՄԳ-ն չունի ապացույց, որ Իրանը միջուկային ռումբ էր պատրաստում Իսրայելի հարձակման պահին. Գրոսի
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ Իրանը միջուկային ռումբի ստեղծմամբ չէր զբաղվում Իսրայելի գրոհների սկսվելու պահին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է La Nacion թերթին տված հարցազրույցում:
Գրոսին հիշեցրել է, որ ԱԷՄԳ-ն բանաձև էր ընդունել, որ Իրանը չի համագործակցում գործակալության հետ այնպես, ինչպես հարկն է, չէր տրամադրում համապատասխան բացատրություններ իր միջուկային ծրագրի տարբեր կողմերի վերաբերյալ։
«Իրանը հարստացնում էր ուրանը մինչև 60%, ինչն, ըստ էության, համարժեք է ռազմական նշանակության…. Բայց միևնույն ժամանակ, մենք հստակ նշել ենք, որ ոչ մի շոշափելի ապացույց չունենք այն մասին, որ Իրանն անցել է միջուկային զենք մշակելու փուլին», - ասել է նա։
Լրագրողը կրկին հարց է ուղղել՝ արդյոք Իրանը պատրաստում էր միջուկային զենք։
«Այս պահին պատասխանն է «ոչ»: Բայց դեպի դա տանող շատ տարրեր կային։ Այս պահին մենք փորձում ենք հասկանալ, թե որոնք էին Իրանի մտադրությունները։ Իսկ ԱԷՄԳ-ն մտադրությունները չի դատում։ Մտադրություններն, ամեն դեպքում, դատում են Իսրայելը, Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Չինաստանը կամ հենց իրենք՝ իրանցիները», - ասել է Գրոսին:
Գրոսին նաև զգուշացրել է շահարկումներ չանել այն թեմայի շուրջ, թե որքան ժամանակ կարող էր պահանջվել Իրանից միջուկային ռումբ պատրաստելու համար:
«Անհրաժեշտ է մեծ զգուշությամբ մոտենալ ժամանակագրական հարցերին: Մենք բոլորս հիշում ենք այն ողբերգական հայտարարությունը, թե Իրաքին 45 րոպե է անհրաժեշտ զենքի համար.... Բայց նա (Իրանը) հեռու չէր», - հավելել է ԱԷՄԳ ղեկավարը:

У МАГАТЭ нет доказательств того, что Иран разрабатывал ядерную бомбу на момент начала атак Израиля - Гросси
Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что Иран не занимался созданием ядерной бомбы на момент начала атак Израиля. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью газете La Nacion.
Гросси напомнил, что МАГАТЭ приняло резолюцию о том, что Иран не сотрудничает с агентством должным образом, не дает адекватных объяснений по различным аспектам своей ядерной программы.
«Иран обогащал уран до 60%, что по сути эквивалентно военным целям.... Но в то же время мы четко заявили, что у нас нет весомых доказательств того, что Иран перешел на стадию разработки ядерного оружия», — сказал он.
Журналист снова спросил, разрабатывает ли Иран ядерное оружие.
«На данный момент ответ — «нет». Но у него было много элементов, ведущих к ней. Сейчас мы пытаемся понять, каковы были намерения Ирана. А МАГАТЭ не судит намерения. Намерения, в любом случае, оцениваются Израилем, США, Россией, Китаем или самими иранцами», — сказал Гросси.
Гросси также предостерег от спекуляций о том, сколько времени потребовалось бы Ирану для создания ядерной бомбы.
«Нам нужно быть очень осторожными со временем. Мы все помним трагическое заявление о том, что Ираку понадобилось 45 минут, чтобы получить оружие... Но он (Иран) был неподалеку», — добавил глава МАГАТЭ.