Իրանում ձերբակալել են իսրայելցի 6 կին գործակալի և Իսրայելի համար ԱԹՍ-ներ նախագծողների
Իրանի արևմուտքի Քերմանշահի նահանգի Քասրե Շիրին քաղաքում անվտանգության ուժերը հետևել և ձերբակալել են Իսրայելի հետախուզական ծառայության վեց կին գործակալի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատար, գնդապետ Մոջթաբա Կակային հունիսի 18-ի երեկոյան IRNA-ին հայտնել է, որ ձերբակալվածները բոլորը կանայք են և պատրաստվում էին փախչել երկրից դեպի հարևան Իրաք։
Նա նշել է, որ կանայք ձերբակալվել են Քասրե Շիրին քաղաքում Անվտանգության վարչության և ԻՀՊԿ հետախուզական վարչության միջև համակարգված գործողության արդյունքում՝ հավելելով, որ կին գործակալների մասին լրացուցիչ մանրամասներ կհայտարարվեն ավելի ուշ։
Իր հերթին, Mehr գործակալությունը նշում է, որ Իրանի արևելքում գտնվող Մաշհադ քաղաքում ձերբակալվել է Իսրայելի համար աշխատող անօդաչու թռչող սարքերի առնվազն 18 նախագծող։ Նրանք, գաղտնի աշխատելով Իսրայելի համար, նախագծել են լրտեսական և մարտական անօդաչու թռչող սարքեր։
Իսրայելն Իրանին հարվածներ է հասցրել հունիսի 13-ին՝ հայտարարելով, որ թիրախավորում է Իրանի միջուկային ծրագիրը և բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել։ Կողմերի միջև արդեն յոթ օր է՝ փոխադարձ հարվածները շարունակվում են։ Իրանը զոհերի պաշտոնական թիվ է հայտնել հունիսի 16-ին՝ նշելով 224 զոհի մասին, որոնց թվում կան 48 կին և երեխա։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

В Иране задержали 6 женщин - агентов израильской разведки и разработчиков беспилотников для Израиля
В Касре-Ширин, провинции Керманшах на западе Ирана, силы безопасности выследили и арестовали шесть женщин - агентов израильской разведки.
Как передает “Арменпресс”, командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) полковник Моджтаба Какаи сообщил агентству IRNA вечером 18 июня, что все задержанные женщины готовились бежать из страны в соседний Ирак.
Он отметил, что женщины были арестованы в городе Касре-Ширин в результате скоординированной операции Департамента безопасности и Департамента разведки КСИР, добавив, что дополнительные подробности о женщинах-агентах будут объявлены позже.
Информационное агентство Mehr сообщило, что в городе Мешхед на востоке Ирана были арестованы по меньшей мере 18 разработчиков беспилотников для Израиль. Они тайно работали на Израиль и проектировали шпионские и боевые беспилотники.
Израиль начал наносить удары по Ирану с 13 июня, заявив, что его целью являются ядерные и баллистические ракетные программы Ирана. Иран ответил ударами. Стороны наносят взаимные удары уже семь дней. 16 июня Иран сообщил официальное число погибших - 224 человека, среди них 48 женщин и детей. Израиль сообщил, что в результате иранских ударов погибло 24 человека.