ՀԷՑ-ի այն աշխատողները, որոնք ստիպողաբար մարդկանց բերում են ցույցի, կազատվեն աշխատանքից․ Փաշինյան
ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, որոնք ստիպում են ՀԷՑ-ի կամ այլ կառույցների աշխատակիցներին ներկա լինել գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքի հարցով դատարանի դիմաց ցույցին, կազատվեն աշխատանքից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետին ուղղված հարցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը նշեց, որ Սամվել Կարապետյանի կալանքի հարցով դատարանի դիմաց «մինի ցույց» է կազմակերպվել, որին մարդկանց բերման են ենթարկում աշխատավայրերից։ Ղազարյանը հարցրել է, թե ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում նման հարկադրանքներից քաղաքացիներին պաշտպանելու համար։
Վարչապետը հիշեցրեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի օրինակը՝ նշելով, որ այն անձինք, որոնք մասնակցել են աշխատակիցներին հարկադրելու գործընթացին, հետագայում ազատվել են աշխատանքից։
«ՀԷՑ-ի այն աշխատողները, որոնք կֆիքսենք, որ մարդկանց ստիպողաբար բերում են ցույցի, բոլորը ազատվելու են աշխատանքից։ Հետո չասեն՝ սխալվեցինք։ Իսկ նրանք, ովքեր կհրաժարվեն մասնակցել կամ կհամագործակցեն իրավապահների հետ, կպաշտպանվեն և կխրախուսվեն»,- հայտարարեց վարչապետը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց, որ ՀԷՑ-ը շատ շուտով դառնալու է պետական սեփականություն։
Գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչերի համար։ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ վերջինս հարցազրույցի ժամանակ հնչեցրել է ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով կառավարության լիազորություններին տիրանալու կոչեր։ 2025 թվականի հունիսի 18-ին Կարապետյանը ձերբակալվել է։
Կարապետյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Սամվել Կարապետյանը, անդրադառնալով Հայ Առաքելական եկեղեցու որոշ հոգևորականների և իշխանության ներկայացուցիչների միջև վերջին շրջանում առկա բանավեճին, հայտարարել էր, որ ինքը եկեղեցու կողքին է. «Եթե քաղաքական չհաջողվի, մենք մեր ձևով կմիջամտենք եկեղեցու դեմ արշավին»,- ասել էր Կարապետյանը։

Сотрудники ЭСА, которые силой выводят людей на митинг, будут уволены: Пашинян
Те сотрудники компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), которые заставят сотрудников ЭСА или других структур присутствовать на митинге перед зданием суда из-за ареста бизнесмена Самвела Карапетяна, будут уволены. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Депутат фракции «Гражданский договор» Сона Казарян в своем вопросе премьер-министру отметила, что перед зданием суда из-за ареста Самвела Карапетяна был организован «мини-митинг», на который людей приводят с рабочих мест. Казарян поинтересовалась, какие шаги планируются для защиты граждан от подобного принуждения.
Премьер-министр напомнил пример Зангезурского медно-молибденового комбината, отметив, что те, кто участвовал в процессе принуждения сотрудников, впоследствии были уволены с работы.
«Те сотрудники ЭСА, которые по нашей информации будут принудительно приводить людей на митинг, все будут уволены с работы. Потом пусть не говорят, что просто ошиблись. А те, кто откажется участвовать или будут сотрудничать с правоохранительными органами, будут защищены и поощрены», — заявил премьер-министр.
Пашинян также подчеркнул, что ЭСА очень скоро перейдет в государственную собственность.
В отношении бизнесмена Самвела Карапетяна возбуждено уголовное дело за публичные призывы к захвату власти. Следственный комитет сообщил, что во время интервью последний призывал к захвату государственных полномочий способом, не предусмотренным Конституцией Республики Армения. 18 июня 2025 года Карапетян был арестован.
Карапетян отрицает предъявленные ему обвинения.
Самвел Карапетян, ссылаясь на недавние дебаты между некоторыми священнослужителями Армянской Апостольской церкви и представителями власти, заявил, что он на стороне церкви. «Если политический путь не увенчается успехом, мы вмешаемся в кампанию против церкви по-своему», — сказал Карапетян.