Իրանը կապիտուլյացիայի չի գնա. Ֆրանսիայում Իրանի դեսպան
Իսրայելի հետ հակամարտության ֆոնին Իրանն անվերապահորեն չի գնա կապիտուլյացիայի, ինչը պահանջել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասել է Ֆրանսիայում Իրանի դեսպան Մոհամեդ Ամին Նեջադը BFMTV հեռուստաալիքի եթերում։
«Սա նույն ցանկությունն է, ինչն ունի (Իսրայելի վարչապետ) Բենիամին Նեթանյահուն.... Դա բնավ չի իրականացվի։ Իրանի ժողովուրդը միասնական է ագրեսիայի դեմ», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով կապիտուլյացիայի գնալու Թրամփի պահանջը։
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հաղորդել էր, որ ռազմաօդային ուժերի 50-ից ավելի կործանիչներ հարվածներ են հասցրել Իրանում թիրախներին, որոնց թվում եղել են հրթիռների համար բաղադրիչներ և ուրանի հարստացման համար ցենտրիֆուգներ արտադրող օբյեկտներ։
Դեսպանը նշել է, որ Իրանի պաշտպանական կարողությունները կախված չեն այս կամ այն ռազմական օբյեկտին հարվածներ հասցնելուց։
«Մեր պաշտպանական ուժերը կախված չեն այն բանից, թե որ վայրերն են ենթարկվում ավիացիոն ռմբակոծությունների», - ասել է դեսպանը՝ մեկնաբանելով Իսրայելի հարվածները։

Иран не пойдет на капитуляцию - посол Ирана во Франции
Иран на фоне конфликта с Израилем не пойдет на безоговорочную капитуляцию, как того потребовал президент США Дональд Трамп. Как сообщает «Арменпресс», об этом в эфире телеканала BFMTV заявил посол Ирана во Франции Мохаммед Амин Неджад.
«Это то же самое желание, которое есть у (премьер-министра Израиля) Биньямина Нетаньяху... Оно вообще не будет выполнено. Иранский народ един против агрессии», — заявил он, комментируя требование Трампа капитулировать.
Ранее пресс-служба Армии обороны Израиля сообщила, что более 50 истребителей ВВС нанесли удары по целям на территории Ирана, в том числе по объектам по производству компонентов для ракет и центрифуг для обогащения урана.
Посол отметил, что обороноспособность Ирана не зависит от нанесения ударов по тем или иным военным объектам.
«Наши силы обороны не зависят от того, какие места подвергаются бомбардировкам с воздуха», — заявил посол, комментируя израильские удары.