Իսրայելում հայտնել են Իրանից 400 բալիստիկ հրթիռի արձակման մասին
Հունիսի 13-ից ի վեր Իրանի տարածքից Իսրայելի ուղղությամբ արձակվել է 400 բալիստիկ հրթիռ, զոհվել է 24 մարդ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի խորհրդական Դմիտրի Գենդելմանն իր Telegram ալիքում։
«Գործողության մեկնարկի պահից ի վեր (Իսրայելի դեմ) արձակվել է մոտ 400 բալիստիկ հրթիռ, արձակվել են հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր, գրանցվել է ռազմամթերքի անկման մոտ 40 վայր։ Կորուստները քաղաքացիական բնակչության թվում՝ 24 զոհ, 804 վիրավոր», - գրել է Գենդելմանը։
Նա նշել է, որ Իսրայելի հարկային վարչություն է ներկայացվել վնասի փոխհատուցման 18 766 դիմում, դրանցից 15 861-ը՝ շենքերի վնասվածքների, 1272-ը՝ տրանսպորտային միջոցների վնասվածքների, 1633-ը՝ գույքի վնասի համար։ Բացի այդ, նա հավելել է, որ Իսրայելում 3800 մարդ է տարհանվել իրենց տներից:

В Израиле сообщили о запуске 400 баллистических ракет из Ирана
С 13 июня с территории Ирана по Израилю было выпущено 400 баллистических ракет, в результате чего погибли 24 человека. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил советник канцелярии премьер-министра Израиля Дмитрий Гендельман в своем Telegram-канале.
“С момента начала операции [по Израилю] выпущено около 400 баллистических ракет, запущены сотни беспилотников. Всего Израиль зафиксировал около 40 мест, где упали боеприпасы. Погибли 24 человека, еще 804 ранены”, - написал Гендельман.
Он отметил, что в Налоговую администрацию Израиля подано 18 766 заявлений на возмещение ущерба, из которых 15 861 - за ущерб сытроениям, 1 272 - за ущерб транспортным средствам и 1 633 - за ущерб имуществу. Кроме того, он добавил, что 3800 человек в Израиле были эвакуированы из своих домов.