Իրանի նախագահը հույս ունի միասնության շնորհիվ դուրս գալ ստեղծված ճգնաժամից
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը նախարարների կաբինետի նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ ազգային միասնության շնորհիվ երկրին կհաջողվի դուրս գալ ներկայիս ճգնաժամից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է SNN գործակալությունը:
«Եթե ժողովուրդը մեզ հետ լինի, ոչ մի խնդիր վտանգի տակ չի դնի երկիրը։ Հավատացած եմ, որ միասնության և միավորման հաշվին մեզ կհաջողվի հաղթահարել ճգնաժամը, որում մենք հայտնվել ենք, և շարունակել հաստատակամորեն առաջ շարժվել մեր ճանապարհով», - ասել է Փեզեշքիանը։
Նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ նա նաև կարգադրել է տարբեր նախարարությունների շարունակել փոխգործակցությունը տարբեր երկրների, հատկապես՝ հարևան երկրների հետ։
Ավելի վաղ ABC հեռուստաալիքը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ում Իրանի հետ հակամարտությունում առաջիկա 24-48 ժամերը համարում են վճռորոշ՝ ակնարկելով հնարավոր ռազմական լուծման մասին, եթե դիվանագիտական լուծում չլինի։
Լույս հունիսի 13-ի գիշերն Իսրայելը գործողություն է սկսել Իրանի դեմ՝ նրան մեղադրելով գաղտնի ռազմամիջուկային ծրագիր իրականացնելու մեջ, որն, ըստ իսրայելական կողմի, մոտեցել է «անդառնալի կետի»։ Օդային ռմբակոծությունների և դիվերսիոն խմբերի հարվածների թիրախները դարձել են միջուկային օբյեկտները, գեներալական կազմը, նշանավոր միջուկագետ ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, ՀՕՊ համակարգերը և «երկիր-երկիր» հրթիռները։ Հարվածների տակ են հայտնվել նաև բնակելի շենքեր։ Իրանը հունիսի 16-ին հայտնել է 224 զոհի մասին։
Իրանը, որը բազմիցս հերքել է միջուկային զենք ստեղծելու մտադրությունը, պատասխան հարվածներ է հասցրել հրթիռներով և անօդաչուներով։ Թեհրանը հարվածների թիրախ է նշում Իսրայելի ռազմական և ռազմաարդյունաբերական օբյեկտները։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

Президент Ирана надеется преодолеть создавшийся кризис благодаря единству народа
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил на заседании кабинета министров, что страна сможет преодолеть нынешний кризис благодаря национальному единству. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение SNN.
“Если народ будет с нами, никакие проблемы не поставят страну под угрозу. Надеюсь, что за счет единства и единения нам удастся преодолеть кризис, в котором мы оказались и продолжим мощно двигаться по своему пути”, - сказал Пезешкиан.
Президент Пезешкиан поручил различным министерствам продолжить сотрудничество с разными странами, особенно с соседними странами.
Ранее телеканал ABC сообщил, что США считают ближайшие 24–48 часов в конфликте с Ираном решающими, намекая на возможное военное решение в случае отсутствия дипломатического решения.
В ночь на 13 июня Израиль начал операцию против Ирана, обвинив его в разработке секретной ядерной программы, которая, по мнению израильской стороны, приблизилась к “точке невозврата”. Целью авиаударов и диверсионных групп стали ядерные объекты, генштаб, видные физики-ядерщики, авиабазы, системы ПВО и ракеты класса “земля-земля”. Пострадали и жилые дома также. 16 июня Иран сообщил о 224 погибших. Иран, который неоднократно отрицал какие-либо намерения разрабатывать ядерное оружие, ответил на агрессию Израиля ракетами и беспилотниками. Тегеран целился на израильские военные и военно-промышленные объекты. Израиль сообщил о 24 погибших в результате иранских ударов.