Կանադայի և Հնդկաստանի ղեկավարները համաձայնել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսել
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին Մեծ յոթնյակի (G7) գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ։ Ղեկավարները համաձայնության են եկել երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Կանադայի վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետ Քարնին և վարչապետ Մոդին վերահաստատել են Կանադա-Հնդկաստան հարաբերությունների կարևորությունը՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, օրենքի գերակայության և ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ հավատարմության վրա», - նշվում է փաստաթղթում:
Այդ առնչությամբ վարչապետները համաձայնել են նոր դեսպաններ նշանակել Օտտավայում և Նյու Դելիում: Կողմերը նաև քննարկել են տեխնոլոգիաների, թվային անցման, սննդային անվտանգության և կարևոր հանքանյութերի ոլորտում փոխգործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները։
Հունիսի 17-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում Քարնին չի պատասխանել այն հարցին՝ արդյոք Մոդիի հետ զրույցի ընթացքում քննարկվել է Կանադայի սիկհ համայնքի առաջնորդ Հարդիպ Սինգհ Նիջարի սպանությունը, որից հետո երկու երկրների հարաբերությունները սրվել էին:
Հնդկաստանի և Կանադայի միջև հարաբերությունները շարունակում են լարված մնալ 2023 թվականի սեպտեմբերին սկսված դիվանագիտական ​​​​վեճից հետո, երբ Կանադայի նախկին վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Հնդկաստանի կառավարությանը մեղադրեց Նիջարի սպանությանը մասնակցության մեջ: Այդ միջադեպը հանգեցրեց  դիվանագետների փոխադարձ արտաքսման և սաստկացրեց երկու երկրների միջև հարաբերությունների ճգնաժամը:
2024 թվականի հունիսին Մոդին և Թրյուդոն կարճատև հանդիպում են ունեցել Իտալիայում G7-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որի ընթացքում պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ աշխատելու խնդիրները լուծելու համար: Սակայն հարաբերությունների կարգավորման կոնկրետ քայլեր չեն արվել:

Лидеры Канады и Индии договорились начать процесс нормализации отношений
Премьер-министр Канады Марк Карни на полях саммита G7 встретился с премьер-министром Индии Нарендрой Моди. Лидеры договорились начать процесс нормализации отношений между двумя странами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба премьер-министра Канады.
“Премьер-министр Карни и премьер-министр Моди подтвердили важность канадско-индийских отношений, основанных на взаимном уважении, верховенстве закона и приверженности принципу суверенитета и территориальной целостности”, - говорится в сообщении.
В связи с этим премьер-министры договорились назначить новых послов в Оттаве и Нью-Дели. Стороны также обсудили возможности углубления сотрудничества в сферах технологий, цифровой трансформации, продовольственной безопасности и добычи полезных ископаемых.
В ходе брифинга 17 июня Карни не ответил на вопрос о том, обсуждалось ли в ходе его беседы с Моди убийство лидера канадской сикхской общины Хардипа Сингха Ниджара, которое обострило отношения между двумя странами.
Отношения между Индией и Канадой остаются напряженными после дипломатического скандала, разразившегося в сентябре 2023 года, когда бывший премьер-министр Канады Джастин Трюдо обвинил правительство Индии в причастности к убийству Ниджара. Инцидент привел к взаимной высылке дипломатов и усугубил кризис в отношениях между двумя странами.
В июне 2024 года Моди и Трюдо провелои краткую встречу на полях саммита G7 в Италии, в ходе которого они выразили готовность работать вместе для решения проблем. Однако никаких конкретных шагов по нормализации отношений предпринято не было.