Այս պահին Իրանից կամ Իսրայելից հայերի տարհանման անհրաժեշտության մասին ահազանգ չկա. Խանդանյան
Հայաստանի իշխանությունները Իսրայելից կամ Իրանից տարհանման ծրագիր կգործարկեն միայն այն դեպքում, երբ նման անհրաժեշտություն առաջանա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ վստահեցնելով, որ այս պահին Իրանից կամ Իսրայելից հայերի տարհանման անհրաժեշտության մասին որևէ ահազանգ չկա։
«Ես այս պահին չունեմ նման տեղեկատվություն։ Կարծում եմ՝ եթե նման խնդիր առաջանա, ապա մենք արդեն ունենք փորձ՝ տարբեր պատերազմական գոտիներում գտնվող մեր հայրենակիցներին օգնություն տրամադրելու կամ որևէ կերպ նրանց խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։Այս պահին նման ահազանգ չկա»,- ասաց նա։
Նա հավելեց, որ եթե նման իրավիճակ առաջանա, համապատասխան պետական ինստիտուտներն ու գերատեսչությունները պատրաստ կլինեն արձագանքել։

No reports on need for evacuation of Armenians from Iran or Israel, says lawmaker
An Armenian lawmaker said the government will initiate an evacuation plan from Israel or Iran whenever such a necessity would emerge.
MP Sargis Khandanyan from the ruling Civil Contract party, the Chair of the foreign affairs committee of parliament, told reporters that so far there’ve been no reports about the need to organize evacuation of Armenians from Iran or Israel amid the ongoing airstrikes.
“I don’t have such information now. If such an issue were to emerge, I think we already have experience on providing assistance to our compatriots in various war zones or solving their problems in any way. We don’t have such reports now,” he said.