Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնում մեկնարկեց Gyumri Game Conference-ը
Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնում հունիսի 15-ին մեկնարկեց Gyumri Game Conference-ը։ Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, միջոցառումը կազմակերպվել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի կողմից։ Երիտասարդական տեխնոիրադարձությունն  այս անգամ կյանքի է կոչվում նոր՝  Youth Edition ձևաչափով՝ «Gamechangers: Next Level» և «CyberNinja Camp» կրթական ծրագրերի մասնակից երիտասարդների ներգրավմամբ։
Միջոցառման ընթացքում հանդես եկան խաղային արդյունաբերության ոլորտի փորձագետներ և մասնագետներ։ Ներկայացվեց նաև «Gamechangers: Next Level» և «CyberNinja Camp» կրթական ծրագրերի եզրափակիչ փուլը. Համաժողովի ընթացքում ծրագրերին մասնակցած ավելի քան 200 երիտասարդ կստանան  ավարտական հավաստագրեր և կներկայացնեն իրենց թիմային նախագծերը՝ հեղինակած տեսախաղերի և կիբեռանվտանգության թեմայով կոմիքսների տեսքով։
«Այս տարի, բացի խաղերի ստեղծումից, մասնակիցները ուսումնասիրել են նաև կիբեռանվտանգության հիմունքները։ Կրթական ծրագիրը ներառում է թե՛ տեխնիկական, թե՛ փափուկ հմտությունների ուսուցում։ Մասնակիցները ձեռք են բերել հիմնարար գիտելիքներ խաղային ծրագրավորման ոլորտում, կազմել թիմեր և ստեղծել իրենց հեղինակային խաղերը՝ որպես ավարտական նախագծեր։ Ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում շուրջ 200 երիտասարդ ստացել է խորը գիտելիք կիբեռանվտանգության ոլորտում։ Երկրորդ փուլը՝ CyberNinja Camp-ը, ներառում էր վեբինարների շարք, որին մասնակցել է ավելի քան 140 երիտասարդ։ Լավագույն մասնակիցները շարունակել են կապը ծրագրի հետ՝ կիսվելով իրենց գիտելիքներով Հայաստանի տարբեր մարզերից՝ Շիրակից, Սյունիքից, Լոռուց և Տավուշից շուրջ 400 երիտասարդի հետ։ Ի տարբերություն անցած տարվա, այս տարի մասնակցությունը բաց էր թե՛ աղջիկների, թե՛ տղաների համար։ Բացի այդ, ընդլայնվել է նաև մասնակիցների աշխարհագրությունը․ եթե նախորդ տարի ներկայացուցիչներ կային հիմնականում Շիրակից, Լոռուց և Սյունիքից, ապա այս տարի ընդգրկված են Հայաստանի բոլոր մարզերը։ Սա դառնում է շատ հետաքրքիր միջմարզային համագործակցության օրինակ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Բելլա Հարությունյանը՝ հավելելով, որ այս տարի խաղերի ստեղծման հիմնական թեմաները կլիմայական փոփոխություններն ու կայունությունն էին։
Դիանա Արզումանյանը Վանաձորից է, 15 տարեկան։ Ընկերների հետ համատեղ զարգացրել է «Կրակ և ջուր» խաղը, որտեղ խաղային խոչընդոտների և առաջադրանքների միջոցով ներկայացված են կլիմայական խնդիրներ։ Թիմն արդեն ունի մեկ խաղային հերոս, սակայն մշակվում է նոր հերոսների նախագիծ։ Խաղերի ստեղծումը Դիանային օգնում է իր ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում․ ցանկանում է դառնալ ծրագրավորող, սակայն ընդգծում է՝ վիրտուալ աշխարհը երբեք չի փոխարինի իրական կյանքը և բակային խաղերը։

В Технологическом центре Гюмри стартовала Gyumri Game Conference
Как передает корреспондент Арменпресс, мероприятие было организовано ЮНИСЕФ и Гюмрийским технологическим центром Фонда «Инкубатор предприятий». На этот раз молодежное техно-событие реализуется в новом формате Youth Edition, вовлекая молодых людей в образовательные программы «Gamechangers: Next Level» и «CyberNinja Camp».
На мероприятии выступили эксперты и специалисты игровой индустрии. Также были представлены финальные этапы образовательных программ «Gamechangers: Next Level» и «CyberNinja Camp». В ходе конференции более 200 молодых людей, принявших участие в программах, получат сертификаты об окончании обучения и представят свои командные проекты в виде видеоигр и комиксов на тему кибербезопасности.
Первая Gyumri Game Conference (GGC) прошла в прошлом году. Однако, в отличие от предыдущего года, когда в процессе создания игры участвовали только девочки, в этом году в ней приняли участие и мальчики.
«В этом году, помимо создания игр, участники также изучали основы кибербезопасности. Образовательная программа включает в себя как техническую подготовку, так и обучение soft skills. Участники получили фундаментальные знания в области игрового программирования, сформировали команды и создали собственные оригинальные игры в качестве дипломных проектов. В ходе первого этапа программы 200 молодых людей получили углубленные знания в области кибербезопасности. Второй этап, CyberNinja Camp, включал серию вебинаров, в которых приняли участие более 140 молодых людей. Лучшие участники продолжили свою связь с программой, поделившись своими знаниями с примерно 400 молодыми людьми из разных регионов Армении: Ширака, Сюника, Лори и Тавуша. В отличие от прошлого года, в этом году участие было открыто как для девушек, так и для юношей. Кроме того, расширилась и география участников: если в прошлом году в основном были представители Ширака, Лори и Сюника, то в этом году задействованы все регионы Армении. Это становится очень интересным примером межрегионального сотрудничества», — рассказала Белла Арутюнян, руководитель программ Гюмрийского технологического центра Фонда «Инкубатор предприятий», добавив, что в этом году основными темами создания игр стали изменение климата и устойчивость.
Диана Арзуманян из Ванадзора, 15 лет. Вместе с друзьями она разработала игру «Огонь и вода», где проблемы климата представлены через игровые препятствия и задания. В команде уже есть один игровой герой, но разрабатывается проект новых героев. В команде уже есть один игровой герой, но разрабатывается проект новых героев. Создание игр помогает Диане выбрать будущую профессию: она хочет стать программистом, но подчеркивает, что виртуальный мир никогда не заменит реальную жизнь и дворовые игры.