Իսրայելի հարվածից հետո Նաթանզի միջուկային օբյեկտում հայտնաբերվել է միջուկային աղտոտում
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԱԵԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին հայտարարել է, որ Նաթանզի միջուկային կայանում հայտնաբերվել է որոշակի միջուկային աղտոտում՝ Իսրայելի կողմից իրականացված հրթիռային հարվածից հետո։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Anadolu-ն, այս մասին հաղորդել է Իրանի պետական հեռուստատեսությունը։
Նաթանզը համարվում է Իրանի ամենախոշոր միջուկային օբյեկտներից մեկը՝ տեղակայված Իսֆահանի նահանգում։ Քամալվանդին նշել է, որ Իսրայելը մի քանի անգամ հրթիռներ է արձակել օբյեկտի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով վնաս հասցնել գետնի տակ գտնվող ենթակառուցվածքներին։
«Օբյեկտի ներսում հայտնաբերվել է որոշակի աղտոտում, սակայն այն չի տարածվել օբյեկտի սահմաններից դուրս»,-պարզաբանել է Քամալվանդին։

A spokesperson for Iran's Atomic Energy Organization (AEO) said on Friday that nuclear contamination was detected inside the Natanz nuclear facility, Iran's largest nuclear site in central Isfahan province, following an Israeli missile strike, Anadolu news agency reported.
According to Anadolu agency, Behrouz Kamalvandi, speaking to Iran’s state television, said Israel fired missiles at the Natanz facility several times to reach deep underground.
“Some contamination was detected inside the facility, but this contamination did not spread outside the facility,” Kamalvandi said, according to Anadolu.