Մոսկվան պատրաստ է իրագործել գերիների փոխանակման շուրջ պայմանավորվածությունները. Պեսկով
Ռուսաստանը պահպանում է իր պատրաստակամությունը՝ իրականացնելու զոհված զինծառայողների մարմիններն Ուկրաինային հանձնելու և գերիներին փոխանակելու շուրջ պայմանավորվածությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Շաբաթ օրը (խմբ.՝ հունիսի 7-ին) իմ գործընկեր և մեր բանակցային խմբի ղեկավար (Վլադիմիր) Մեդինսկին հայտարարություն է արել այդ կապակցությամբ։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հավատարիմ է մնում Ստամբուլում նախորդ անգամ բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և միշտ կատարում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչը չես ասի ուկրաինական կողմի մասին», - ասել է Պեսկովը։
«Մենք ձեզ հետ տեսել և լսել ենք հարյուրավոր տարբեր պատրվակներ, արդարացումներ և այլն, բայց դրանք դժվար թե կարելի է ճշմարտանման համարել», - նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պեսկովից հետաքրքրվել են, թե արդյոք Ռուսաստանը պլանավորում է դիմել միջազգային կազմակերպություններին՝ Ուկրաինայի հետ զինծառայողների մարմինների փոխանակման հարցի լուծմանն աջակցելու համար։
«Առայժմ այդ մասին խոսք չկա, քանի որ երկկողմ մակարդակով պայմանավորվածություն եղել է, և նախ պետք է հասկանալ, թե արդյոք Ուկրաինան հրաժարվում է կատարել այդ պայմանավորվածությունները», - ասել է Պեսկովը։
Հունիսի 7-ին Ստամբուլում անցկացված բանակցություններում ռուսական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին հայտնել էր, որ Ռուսաստանը սկսել է կատարել Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ ՌԴ-ի նախաձեռնությամբ Ուկրաինայի զինված ուժերի 6000 զինծառայողների մարմինները Կիևին հանձնելու վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ արդեն 1212 մարմին տեղափոխվել է փոխանակման վայր։ Մեդինսկին հայտնել է, որ ուկրաինական կողմն անորոշ ժամանակով հետաձգել է մարմինների ընդունումը և զինծառայողների փոխանակումը, որը նույնպես պետք է տեղի ունենար Ստամբուլում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն։

Москва готова реализовать договоренности об обмене пленными - Песков
Россия сохраняет готовность к реализации договоренностей о передаче тел погибших военнослужащих на Украину и обмене пленными. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на «Интерфакс», об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«В субботу (7 июня – ред.) мой коллега и руководитель нашей переговорной группы (Владимир) Мединский сделал заявление по этому поводу. Российская Федерация остается приверженной договоренностям, достигнутым в ходе второго раунда переговоров в прошлый раз в Стамбуле, и всегда выполняет достигнутые договоренности, чего не скажешь об украинской стороне», — заявил Песков.
«Мы видели и слышали с вами сотни различных предлогов, оправданий и т. д., но вряд ли их можно счесть какими-то правдоподобными», — отметил представитель Кремля.
Пескову был задан вопрос, планирует ли Россия обратиться к международным организациям для содействия в решении вопроса обмена телами военнослужащих с Украиной.
«Об этом пока речи не идет, так как была договоренность на двустороннем уровне, и сначала нужно понять, отказывается ли Украина выполнять эти договоренности», — заявил Песков.
7 июня в ходе переговоров в Стамбуле глава российской группы Владимир Мединский заявил, что Россия приступила к выполнению достигнутых с украинскими представителями договоренностей, в том числе о передаче тел 6 тыс. украинских военнослужащих Киеву по инициативе России. По его словам, к месту обмена уже передано 1212 тел. Мединский сообщил, что украинская сторона на неопределенный срок отложила получение тел и обмен военнослужащими, который также должен был состояться в соответствии с достигнутыми в Стамбуле договоренностями.