Գազայի հատվածում կրկին թիրախավորվել են օգնության բաշխման կենտրոնները, կան զոհեր
Գազայի տարբեր շրջաններում հունիսի 9-ի լուսաբացից ի վեր իսրայելական ուժերի կողմից շարունակվող հրետակոծության հետևանքով զոհվել է 23 պաղեստինցի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է պաղեստինյան WAFA լրատվական գործակալությունը։
Զոհերից 8-ը գրանցվել է իսրայելական ուժերի կողմից Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքի օգնության բաշխման կենտրոնների մոտ հավաքված բազմության թիրախավորման հետևանքով։ Բացի այդ, 28 մարդ վիրավորվել է, երբ իսրայելական ռազմական օդանավերը թիրախավորել են պաղեստինցիներին Գազայի հատվածի կենտրոնական մասում գտնվող Նեթսարիմ անցակետի մոտ գտնվող օգնության բաշխման կետի մոտ։
Միևնույն ժամանակ, պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հայտարարել է, որ Իսրայելն ազատ է արձակել 12 բանտարկյալի։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իր հերթին հայտարարության մեջ նշել է, որ նպաստել է 12 բանտարկյալների ազատ արձակմանը և նրանց տեղափոխմանը Քիսուֆիմի անցակետից դեպի ալ-Ակսայի նահատակների հիվանդանոց։
ՀԱՄԱՍ շարժումը հանդես է եկել մեկ այլ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով իսրայելական ուժերի կողմից «Մադլին» նավի կալանումը, որը նախատեսում էր խորհրդանշական օգնություն հասցնել պաղեստինյան անկլավ։ Նավում գտնվող 12 հոգու շարքում են էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը և ֆրանսիացի օրենսդիր Ռիմա Հասանը։
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում իրականացված ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 54 880-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 126 227 -ի։

Центры распределения помощи в секторе Газа снова подверглись нападению, есть жертвы
23 палестинца погибли в результате продолжающегося обстрела израильскими войсками различных районов сектора Газа с рассвета 9 июня. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило палестинское информационное агентство WAFA.
Восемь жертв были зафиксированы в результате обстрела израильскими войсками толпы, собравшейся возле центров распределения помощи в южном городе Рафах сектора Газа. Кроме того, 28 человек получили ранения, когда израильские военные самолеты нанесли удар по палестинцам возле пункта распределения помощи у контрольно-пропускного пункта Нецарим в центральной части сектора Газа.
В то же время палестинское движение ХАМАС объявило, что Израиль освободил 12 заключенных. Международный комитет Красного Креста, в свою очередь, заявил в своем заявлении, что он способствовал освобождению 12 заключенных и их переводу с контрольно-пропускного пункта Кисуфим в больницу мучеников Аль-Акса.
Движение ХАМАС выступило с отдельным заявлением, в котором осудило захват израильскими войсками судна «Мадлин», которое должно было доставить символическую помощь палестинскому анклаву. Среди 12 человек на борту были активистка-эколог Грета Тунберг и французский депутат Рима Хассан.
Министерство здравоохранения сектора Газа сообщило, что число погибших в результате израильской агрессии в секторе Газа с 7 октября 2023 года достигло 54 880 человек, 126 227 получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и было захвачено около 250.