Meta-ն 17 միլիարդ դոլար կվճարի երեխաների պաշտպանության վերաբերյալ ԱՄՆ-ում կնքված պատմական համաձայնագրի շրջանակում
Միացյալ Նահանգների գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ Meta ընկերությունը համաձայնել է վճարել 17 միլիարդ դոլար և լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Facebook և Instagram հարթակներում երեխաներին պաշտպանելու ուղղությամբ՝ կատարելով դեռահասների շրջանում սոցիալական ցանցերից կախվածության վերաբերյալ դատական ​​հայցի և 47 նահանգների կողմից ներկայացված պահանջները։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Կալիֆոռնիան, Կոլորադոն, Կենտուկին և Նյու Ջերսին այն 29 նահանգների թվում են, որոնք 2023 թվականին հայց էին ներկայացրել տեխնոլոգիական հսկայի դեմ, սակայն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հանգեցրին դատական ​​գործընթացների վաղաժամկետ դադարեցմանը։
Երեխաների անվտանգության պաշտպանները հույս ունեին տեսնել, թե ինչպես է ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը Կալիֆոռնիայի դաշնային դատարանում ցուցմունք տալիս երդվյալ ատենակալների առջև։
Վիրջինիա նահանգի մասով միայն կարգավորման գումարը կազմում է 353 միլիոն դոլար, ինչն, ըստ գլխավոր դատախազ Մարկ Հերինգի, ԱՄՆ-ում նահանգային մակարդակով սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող գործերի պատմության մեջ խոշորագույններից մեկն է։
Հերինգի խոսքով՝ տվյալ համաձայնագիրը վերջ կդնի վտանգավոր գործելակերպին և կապահովի երեխաների շոշափելի պաշտպանությունը առցանց տիրույթում սպառնացող վտանգներից։

Meta to pay $17 billion under landmark US agreement on child protection
The US Attorney General has announced that Meta has agreed to pay $17 billion and take additional measures to protect children on its Facebook and Instagram platforms, meeting the demands of a lawsuit over social media addiction among teenagers and claims brought by 47 states, Euronews reported.
California, Colorado, Kentucky and New Jersey were among 29 states that filed lawsuits against the technology giant in 2023, but the agreements reached have resulted in the early termination of the legal proceedings.
Child safety advocates had hoped to see the company’s chief executive, Mark Zuckerberg, testify before a jury in a federal court in California.
The settlement for Virginia alone amounts to $353 million, which Attorney General Mark Herring said was one of the largest state-level consumer protection settlements in US history.
According to Herring, the agreement will put an end to harmful practices and provide tangible protection for children from dangers they face online.