Meta-ն 17 միլիարդ դոլար կվճարի երեխաների պաշտպանության վերաբերյալ ԱՄՆ-ում կնքված պատմական համաձայնագրի շրջանակում
Միացյալ Նահանգների գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ Meta ընկերությունը համաձայնել է վճարել 17 միլիարդ դոլար և լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Facebook և Instagram հարթակներում երեխաներին պաշտպանելու ուղղությամբ՝ կատարելով դեռահասների շրջանում սոցիալական ցանցերից կախվածության վերաբերյալ դատական ​​հայցի և 47 նահանգների կողմից ներկայացված պահանջները։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Կալիֆոռնիան, Կոլորադոն, Կենտուկին և Նյու Ջերսին այն 29 նահանգների թվում են, որոնք 2023 թվականին հայց էին ներկայացրել տեխնոլոգիական հսկայի դեմ, սակայն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հանգեցրին դատական ​​գործընթացների վաղաժամկետ դադարեցմանը։
Երեխաների անվտանգության պաշտպանները հույս ունեին տեսնել, թե ինչպես է ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը Կալիֆոռնիայի դաշնային դատարանում ցուցմունք տալիս երդվյալ ատենակալների առջև։
Վիրջինիա նահանգի մասով միայն կարգավորման գումարը կազմում է 353 միլիոն դոլար, ինչն, ըստ գլխավոր դատախազ Մարկ Հերինգի, ԱՄՆ-ում նահանգային մակարդակով սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող գործերի պատմության մեջ խոշորագույններից մեկն է։
Հերինգի խոսքով՝ տվյալ համաձայնագիրը վերջ կդնի վտանգավոր գործելակերպին և կապահովի երեխաների շոշափելի պաշտպանությունը առցանց տիրույթում սպառնացող վտանգներից։

Meta выплатит $17 млрд по историческому соглашению США о защите детей
Meta согласилась выплатить 17 млрд долларов (14,6 млрд евро) и внедрить дополнительные меры по защите детей в своих сервисах Facebook и Instagram, чтобы завершить знаковый судебный процесс по делу о зависимости подростков от соцсетей и урегулировать иски, поданные 47 штатами, сообщили в среду генеральные прокуроры штатов.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Euronews, Калифорния, Колорадо, Кентукки и Нью-Джерси входили в число 29 штатов, которые подали иск против технологического гиганта в 2023 году, но заключённые сейчас соглашения привели к досрочному прекращению процесса.
Активисты, выступающие за безопасность детей, надеялись увидеть генерального директора Марка Цукерберга на свидетельской скамье перед присяжными в федеральном суде Калифорнии.
Сумма соглашения составляет 353 млн долларов только для штата Вирджиния и является одной из крупнейших в истории случаев защиты прав потребителей на уровне отдельных штатов США, заявил генеральный прокурор Джей Джонс.
«Годами Meta сознательно вводила общественность в заблуждение относительно затягивающих и вредных элементов дизайна, которые нанесли серьёзный ущерб психическому здоровью молодёжи», — говорится в его заявлении.
По его словам, это соглашение «положит конец этим опасным практикам и обеспечит ощутимую защиту детей от вреда в интернете».
Сумма в 17 млрд долларов (14,6 млрд евро) составляет лишь малую долю выручки компании в 2025 году — 201 млрд долларов (172 млрд евро).