«Հայ ճամբար 2025»՝ ֆլամանդալեզու հայ երեխաների և պատանիների համար
Նիդեռլանդների հյուսիսային Սոմերեն քաղաքում՝ Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ներկայացուցիչ Գերշ․ Տեր Խաժակ Արքեպիսկոպոս Պարսամյանի նախագահությամբ և օրհնությամբ, մայիսի 29-ին մեկնարկել է «Հայ Ճամբար 2025»-ը՝ նախատեսված ֆլամանդալեզու հայ մանուկների և պատանիների համար։ Ճամբարը կշարունակվի մինչև կիրակի՝ հունիսի 1-ը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Արևմտյան Եվրոպայում Հայ Առաքելական Եկեղեցու պատրիարքական պատվիրակի գրասենյակը։
Ճամբարի վերջին օրը մասնակիցները կմասնակցեն սուրբ պատարագի, որից հետո միասին կճաշեն և նոր հիշողություններով ու տպավորություններով կվերադառնան տուն։
Այս նախաձեռնությունն արդեն երկրորդ տարին է կազմակերպվում և ունի ակնհայտ աճի միտում։ Եթե 2024-ին ճամբարը հյուրընկալել էր շուրջ 100 մասնակցի, ապա այս տարի նրանց թիվը հասել է 175-ի, որոնցից 142-ը երեխաներ են, իսկ 33-ը՝ երիտասարդ ջոկատավարներ։ Բացի այդ, ծրագիրը դարձել է ավելի երկարատև՝ ներառելով լրացուցիչ մեկ օր։
Ճամբարի երեք օրերը կառուցված են հոգևոր, կրթական և մշակութային բաղադրիչների շուրջ։ Ամեն օրը սկսվում և ավարտվում է աղոթքով՝ հնարավորություն ընձեռելով հոգևորականներին ներշնչող խոսքերով ու թեմատիկ զրույցներով ուղեկցել մասնակիցների ընթացքը։
Ծրագրում ներառված են հայոց լեզվի, պատմության և մշակույթի դասընթացներ, ժողովրդական պարեր, սպորտային խաղեր ու թիմային վարժանքներ։
Հատուկ կարևորություն է տրված եկեղեցական դաստիարակությանը։ Ճամբարի ընթացքում երեխաները՝ հոգևոր հայրերի առաջնորդությամբ, անձամբ են պատրաստում նշխարներ, բացահայտում դրանց խորհրդավոր իմաստն ու հոգևոր խորհուրդը։ Օրհնված նշխարները պատարագից հետո կարող են տուն տանել՝ որպես հիշատակ։
Մեկ այլ արժեքավոր փորձառություն է յուրաքանչյուրի համար իր անձնական աղոթքը կազմելն ու ընթերցելն աղոթքի ընդհանուր պահերի ընթացքում։ Այս բացահայտումներն օգնում են երեխաներին ձևավորել խորը և անձնական կապ իրենց հավատքի հետ։
Երեկոյան ժամերին ճամբարը վերածվում է համայնքային ուրախության հարթակի։ Նախատեսված է տաղանդների ցուցադրություն, որի ընթացքում երեխաները հանդես են գալիս իրենց ունակություններով՝ երգ, երաժշտություն, բանաստեղծություն, դերախաղ կամ այլ կատարումներով։
«Հայ Ճամբար 2025»-ը ոչ միայն ամառային հանգստի և ժամանցի, այլև հոգևոր, ազգային և համայնքային ինքնության ամրապնդման բացառիկ հարթակ է։

«Армянский лагерь 2025» — для фламандоязычных армянских детей и молодежи
В городе Сомерсет на севере Нидерландов под председательством и с благословения Его Высокопреосвященства архиепископа Хаджака Парсамяна, представителя Католикоса всех армян в Западной Европе и в Ватикане, 29 мая стартовал «Армянский лагерь 2025» для фламандоязычных армянских детей и молодежи. Лагерь продлится до воскресенья, 1 июня.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил офис Патриаршего делегата Армянской Апостольской Церкви в Западной Европе.
В последний день лагеря участники примут участие в Святой Литургии, и после совместного обеда вернутся домой с новыми воспоминаниями и впечатлениями.
Эта инициатива реализуется второй год и имеет четкую тенденцию развития. Если в 2024 году лагерь принял около 100 участников, то в этом году их число достигло 175, из которых 142 ребенка и 33 молодых бригадира. Кроме того, программа стала длиннее, включив дополнительный день.
Три дня в лагере состоят из духовных, образовательных и культурных компонентов. Каждый день начинается и заканчивается молитвой, позволяя священнослужителям направлять участников посредством вдохновляющих слов и тематических бесед.
Программа включает в себя занятия по армянскому языку, истории и культуре, народные танцы, спортивные игры и командные упражнения.
Особое значение уделяется церковному образованию. Во время лагеря дети под руководством духовников лично готовят просфоры, раскрывая их таинственный смысл и духовное значение. После литургии они могут забрать их домой на память.
Еще один ценный опыт и умение — сочинение и чтение каждым своей личной молитвы во время общих молитв. Эти открытия помогают детям сформировать глубокую и личную связь со своей верой.
Вечерами лагерь становится площадкой для общей радости. Планируется показ талантов, во время которого дети демонстрируют свои таланты в пении, музыке, поэзии, ролевых играх или других выступлениях.
«Армянский лагерь 2025» — это уникальная площадка не только для летнего отдыха и развлечений, но и для укрепления духовной, национальной и общественной идентичности.