Թուրքիան պատրաստ է ընդունել Պուտինի, Թրամփի և Զելենսկիի հանդիպումը
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հնարավոր է համարել Ուկրաինայում կայուն հրադադարի հասնելու համար Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկիի մասնակցությամբ գագաթնաժողովի անցկացումը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ը, այս մասին Ֆիդանը հայտարարել է Կիևում իր ուկրաինացի գործընկեր Անդրեյ Սիբիհայի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ստամբուլի բանակցությունները կարևոր են: Քանի դեռ մենք մնում ենք բանակցությունների սեղանի շուրջ, առաջընթացը հնարավոր է դառնում: Եղել է գերիների փոխանակում, կողմերը պայմանավորվել են առաջարկներ պատրաստել հրադադարի համար: Հուսով եմ, որ առաջիկա բանակցությունները հիմնականում կավարտեն տեխնիկական աշխատանքը, որից հետո մենք կարող ենք խոսել առաջնորդների գագաթնաժողովի մասին՝ կայուն հրադադարի հասնելու համար: Պարոն Թայիփ Էրդողանը պատրաստ կլինի ընդունել գագաթնաժողով Վլադիմիր Պուտինի, Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկիի մասնակցությամբ»,- ասել է Ֆիդանը։

Турция готова принять встречу Путина, Трампа и Зеленского
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан счел возможным проведение саммита с участием президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, президента России Владимира Путина, президента США Дональда Трампа и главы Украины Владимира Зеленского для достижения устойчивого прекращения огня в Украине.
Как сообщает Арменпресс, об этом Фидан заявил в ходе пресс-конференции с украинским коллегой Андреем Сибигой в Киеве.
«Стамбульские переговоры важны. Пока мы остаемся за столом переговоров, возможен прогресс. Состоялся обмен пленными, стороны договорились подготовить предложения по прекращению огня. Надеюсь, что предстоящие переговоры в основном завершат техническую работу, после чего можно будет говорить о саммите лидеров для достижения устойчивого прекращения огня. Господин Тайип Эрдоган будет готов провести саммит с участием Владимира Путина, Дональда Трампа и Владимира Зеленского», — сказал Фидан.