Հայաստանը և Իտալիան կարևորում են միջազգային հարթակների շրջանակներում փոխգործակցության ամրապնդումը
«Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մայիսի 26-ին հանդիպել է սենատոր Իվան Սկալֆարոտոյի և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ բանագնաց Գերարդո Ամադուցիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Իտալիայի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ օրակարգի հարցերին: Ընդգծվել է միջազգային հարթակների շրջանակներում փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև 2026թ. Երևանում հյուրընկալվելիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը՝ ուղղված տնտեսական փոխկապակցվածության ապահովմանը ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրանից դուրս:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը անդրադարձել է Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերին: Ընդգծվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը:

On May 26, on the margins of the “Yerevan Dialogue” international forum, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Ivan Scalfarotto, Member of the Senate of the Italian Republic and Gherardo Amaduzzi, the Special Envoy for South Caucasus of the Ministry of Foreign Relations and International Cooperation of Italy, the Foreign Ministry of Armenia has said in a statement.
During the meeting bilateral and multilateral issues on the Armenia–Italy agenda were touched upon and the importance of strengthening cooperation within international platforms was emphasized.
The parties exchanged views on the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), set to be hosted in Yerevan in 2026.
The Deputy Foreign Minister briefed on the Government’s “Crossroads of Peace” initiative, aimed at fostering economic connectivity both within the region and beyond.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan touched upon the recent developments in the South Caucasus and Armenia’s efforts towards the establishment of stability and peace in the region. The importance of signing the Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan was highlighted.