Հայաստանը մենակ չէ Եվրամիությանն անդամակցելու իր ձգտումներում. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն։
«Հայաստանը մենակ չէ Եվրամիությանն անդամակցելու ձգտումներում, որովհետև Եվրամիությանն անդամակցելը մի բան չէ, որ դու անում ես փողի համար։ Դու դա անում ես, որովհետև ժողովրդավարություն և ազատություն ես տենչում։ Երբ դու Եվրամիության անդամակցության թեկնածու երկիր ես, ի՞նչն է ամենաբարդը. դա ո՛չ տնտեսական, ո՛չ էլ սոցիալական ձեռքբերումների մասին է։ Ամենաբարդ մասը Եվրամիության ստանդարտներին համապատասխանելն է օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքի, ժողովրդավարության, ազատության, մամուլի ազատության, անկախ դատական համակարգի տեսանկյունից։ Այսպիսով՝ Հայաստանը մենակ չէ այն երկրների մեջ, որոնք նայում են Եվրամիությանը որպես ժողովրդավարության երաշխիք, որպես առաջ շարժվելու ազատության երաշխիք»,- մանրամասնել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելը բարդ գործընթաց է.
«Օրենքի գերակայության տեսանկյունից Եվրամիության ստանդարտներին համապատասխանելը բարդ գործընթաց է։ Այսպիսով՝ սա որոշակի ժամանակ է պահանջում, և երբեմն մարդիկ հիասթափվում են։ Սա այն է, ինչ մենք տեսել ենք Արևմտյան Բալկանների որոշ երկրներում։ Մենք կարող ենք մոտ ապագայում տեսնել Արևմտյան Բալկանների որոշ երկրների կողմից անդամակցության գործընթացի ավարտին հասնելը։ Ես կարծում եմ, որ Մոնտենեգրոն է նշանակալի պրոցես իրականացնում, Ալբանիան է մեծ առաջընթաց գրանցում»,- ասաց նա՝ շեշտելով, որ նրանք կարող են օրինակ դառնալ տարածաշրջանի մյուս երկրների համար։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը նաև հավելել է, որ Եվրամիության պատասխանատվության տիրույթում է թեկնածու երկրների հետ աշխատելը, որպեսզի այդ երկրների հասարակությունների համար ընկալելի լինեն այն ջանքերը, որոնք պետք է գործադրվեն մինչև ԵՄ-ին անդամակցությանը հասնելը։
Նրա խոսքով՝ այդ տրամադրվածությամբ է Եվրամիությունը Հայաստանին աջակցել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով և այդ տրամադրվածությամբ է երկրի հետ սկսել երկխոսություն վիզաների ազատականացման շուրջ։
Նույն պանելային քննարկման ժամանակ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս խոսել էր Հայաստանի եվրաինտեգրման ձգտումների մասին՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի խորհրդարանը վերջերս օրենք է ընդունել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել էր, որ Հայաստանի հասարակությունը մեծ սպասելիքներ ունի այդ գործընթացից, սակայն հավելել, որ այդ գործընթացը երկկողմանի է.
«Մենք կարող ենք սպասելիքներ ունենալ, բայց, միգուցե, ԵՄ֊ն պատրաստ չէ դրան, ուստի հարկավոր է հասկանալ, թե որտեղ են մեր տեսլականները համընկնում, և, եթե համընկնում են, մենք ինչպես պետք է գործենք, նկատի ունեմ ինչպես պետք է պլանավորենք մեր համատեղ ապագան։ Կրկնում եմ՝ Հայաստանի հասարակության շրջանում մեծ սպասելիքներ կան, և, եթե այդ սպասելիքները չբավարարվեն մեր կառավարության կամ, չգիտեմ, Եվրամիության մեր գործընկերների կողմից, մենք շատ մեծ հիասաթափություն կունենանք, իսկ սա տարածաշրջան է, որտեղ զգացմունքներն ավանդաբար և պատմականորեն շատ կարևոր են։ Եվ, եթե այս սպասելիքները ոչ թե բավարարվեն, այլ լինի հիասթափություն, ապա պահը կկորսվի, և ես դժվար եմ պատկերացնում, թե մենք երբ կկարողանանք վերսկսել այդ գործընթացը»,֊ ասել էր ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Армения не одинока в своем стремлении вступить в ЕС: глава МИД Франции
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро в ходе панельной дискуссии в рамках форума «Ереванский диалог».
«Армения не одинока в своем стремлении вступить в Европейский союз, поскольку вступление в Европейский союз — это не то, что ты делаешь ради денег. Ты делаешь это, потому что хочешь демократии и свободы. Когда ты являешься страной-кандидатом на членство в Европейском союзе, что является самым сложным? Речь не идет ни об экономических, ни о социальных достижениях. Самым сложным является соответствие стандартам ЕС с точки зрения уважения верховенства закона, демократии, свободы, свободы прессы и независимой судебной системы. Таким образом, Армения не одинока среди тех стран, которые смотрят на Евросоюз как на гарантию демократии, как на гарантию свободы для движения вперед», — отметил глава МИД Франции.
Он добавил, что вступление в ЕС — сложный процесс.
«Соответствие стандартам ЕС с точки зрения верховенства права — сложный процесс. Это занимает некоторое время, и иногда люди разочаровываются. Именно это мы наблюдали в некоторых странах Западных Балкан. В ближайшем будущем мы можем стать свидетелями завершения процесса членства некоторых стран Западных Балкан. Я думаю, что Монтенегро реализует важный процесс, Албания добивается большого прогресса», — сказал он, подчеркнув, что они могут стать примером для других стран региона.
Глава МИД Франции также добавил, что ответственность ЕС заключается в том, чтобы работать со странами-кандидатами, чтобы сделать усилия, которые необходимо приложить для получения членства в ЕС, были понятны для обществ этих стран.
По его словам, именно с такой позицией Евросоюз поддержал Армению через Европейский фонд мира и именно с такой позицией начал диалог со страной о либерализации визового режима.
В ходе той же панельной дискуссии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян также коснулся стремлений Армении к евроинтеграции, напомнив, что парламент Армении недавно принял закон о начале процесса вступления в Европейский союз.
Глава МИД Армении подчеркнул, что армянское общество возлагает большие ожидания на этот процесс, однако добавил, что этот процесс является двусторонним.
«У нас могут быть ожидания, но, возможно, ЕС к этому не готов, поэтому нам нужно понять, где наши взгляды совпадают, и если совпадают, то понять, как нужно действовать, я имею в виду, как нужно планировать наше общее будущее.
Повторяю: в армянском обществе есть большие ожидания, и если эти ожидания не будут оправданы нашим правительством или, я не знаю, нашими партнерами по Евросоюзу, мы будем очень разочарованы, а это регион, где эмоции традиционно и исторически очень важны. И если эти ожидания не оправдаются, а наоборот, будет разочарование, то момент будет упущен, и мне трудно представить, когда мы сможем возобновить этот процесс», — отметил глава МИД Армении.