Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ բանակցություններում առաջընթացի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լավատեսություն է հայտնել, որ Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում առաջընթաց է գրանցվել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է CNN-ից, այս մասին նա լրագրողների հետ զրույցել է Նյու Ջերսիից Վաշինգտոն վերադառնալուց առաջ։
«Երեկ և այսօր մենք շատ լավ բանակցություններ ենք ունեցել Իրանի հետ, և տեսնենք, թե ինչ կպատահի։ Բայց կարծում եմ, որ կարող ենք լավ լուրեր ունենալ Իրանի ճակատում», - հայտնել է նա։
«Չգիտեմ՝ առաջիկա երկու օրերի ընթացքում ձեզ լավ թե վատ բան կհայտնեմ, սակայն զգացողություն ունեմ, որ, գուցե, լավ բան կհայտնեմ։ Մենք որոշակի իրական առաջընթաց ենք ունեցել, լուրջ առաջընթաց», - հավելել է նա։
Թրամփը կարծիքով՝ հանդիպումները ճիշտ ուղղությամբ են շարժվել։
Ավելի ուշ նա հայտնել է, որ կցանկանար, որ համաձայնագիր կնքվի, որը կկանխեր Իրանի դեմ ռազմական հարվածը։
«Կարող եմ ասել ձեզ, որ Իրանի հետ բանակցությունները շատ լավ են ընթանում։ Ես շատ կցանկանայի, որ դա տեղի ունենար, քանի որ կցանկանայի տեսնել, որ ռումբեր չեն ընկնում, և շատ մարդիկ չեն զոհվում», - ասել է նա՝ հավելելով, որ «կա մեծ հավանականություն», որ կողմերը համաձայնության կհասնեն։
Իր հերթին օմանցի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ «որոշակի, բայց ոչ վերջնական առաջընթաց» է գրանցվել բանակցություններում։
Մայիսի 23-ին ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցողներն Օմանի պաշտոնյաների միջնորդությամբ Հռոմում անցկացրել են բանակցությունների հինգերորդ փուլը։ Բանակցություններից առաջ Թեհրանը դատապարտել էր ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված նոր պատժամիջոցները և կասկածի տակ դրել դիվանագիտական ուղիով ընթանալու Վաշինգտոնի մտադրությունների լրջությունը։

Трамп заявил о прогрессе в переговорах с Ираном
Президент США Дональд Трамп выразил оптимизм в связи с достижением прогресса в переговорах с Ираном по поводу его быстро развивающейся ядерной программы. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на CNN, об этом он рассказал журналистам перед возвращением в Вашингтон из Нью-Джерси.
«Мы провели очень хорошие переговоры с Ираном, давайте посмотрим, что из этого выйдет. Я думаю, что у нас могут быть хорошие новости на иранском направлении. ...Мы добились реального прогресса, серьезного прогресса», - сказал Трамп.
«И я не знаю, скажу ли я вам что-то хорошее или плохое в ближайшие два дня, но у меня есть ощущение, что я могу сказать вам что-то хорошее. Мы добились реального прогресса, серьезного прогресса», - добавил он.
Трамп считает, что переговоры движутся в правильном направлении.
Позднее он заявил, что хотел бы увидеть подписание соглашения, которое предотвратит военный удар по Ирану.
«Я действительно хотел бы, чтобы это произошло, и думаю, на это есть хорошие шансы, потому что я хотел бы, чтобы бомбы не падали, и чтобы не погибло много людей», - сказал он, добавив, что есть большая вероятность, что стороны достигнут соглашения.
В свою очередь представитель Омана заявил, что в переговорах достигнут «некоторый, но не окончательный прогресс».
23 мая представители США и Ирана провели пятый раунд переговоров в Риме при посредничестве официальных лиц Омана. До переговоров Тегеран осудил новые санкции, введенные Соединенными Штатами, и поставил под сомнение серьезность намерений Вашингтона идти дипломатическим путем.