Պեսկովը հայտնել է առաջիկայում Կիևի հետ «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման մասին
Բոլոր կողմերը շահագրգռված են «1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև գերիների արագ ռեժիմով փոխանակման իրականացմամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Սա բավականին աշխատատար հարց է։ Բնականաբար, այնտեղ աշխատանք է տարվում կոնկրետ անուններով փոխանակման ուղղությամբ։ Քանի որ խոսքը հազարի դիմաց հազարի մասին է, ապա, իհարկե, սա որոշակի ժամանակ է պահանջում։ Այդ աշխատանքը շարունակվում է, բայց, կրկնում եմ, բավականին օպերատիվ կերպով։ Բոլորը շահագրգռված են, որպեսզի դա արվի հնարավոր առավելագույն արագ ռեժիմով», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք արդյոք գերիների փոխանակումը կկայանա այս շաբաթ։
«1000-ը 1000-ի դիմաց» ձևաչափով գերիների փոխանակման շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել երեք տարվա ընթացքում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի առաջին բանակցություններում։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 16-ին Ստամբուլում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկությամբ:
Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկիի խոսքով՝ Մոսկվան և Կիևը պայմանավորվել են հետագայում ներկայացնել ապագա հրադադարի հնարավորությունների իրենց տեսլականը։
Ուկրաինական կողմը խնդրել է պետությունների ղեկավարների հանդիպում, Մոսկվան դա ընդունել է ի գիտություն։ Մեդինսկին հայտարարել է նաև երկխոսությունը շարունակելու Ռուսաստանի պատրաստակամության մասին։

Песков сообщил об обмене пленными с Киевом в формате «1000 на 1000», который состоится в ближайшее время
Все стороны заинтересованы в скорейшем обмене пленными между Россией и Украиной в формате «1000 на 1000». Как передает «Арменпресс», со ссылкой на агентство «РИА Новости», об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Это вопрос достаточно трудоемкий. Там, естественно, работа ведется по обмену конкретными именами. Поскольку речь идет о тысяче на тысячу, то, конечно, это требует какое-то время. Эта работа продолжается, но, еще раз повторяю, достаточно оперативно. Все заинтересованы в том, чтобы это сделать в максимально возможном, быстром режиме», - сказал Песков, отвечая на вопрос, состоится ли обмен пленными на этой неделе.
Соглашение об обмене пленными в формате «1000 на 1000» было достигнуто в ходе первых за три года переговоров между Россией и Украиной. Встреча состоялась 16 мая в Стамбуле по предложению президента России Владимира Путина.
По словам главы российской делегации Владимира Мединского, Москва и Киев договорились представить свое видение возможностей прекращения огня.
Украинская сторона запросила встречу глав государств, Москва приняла это к сведению. Мединский также заявил о готовности России продолжить диалог.