ՀՀ ֆինանսների նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՎԶԵԲ նախագահի հետ
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, ի դեմս Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի, Լոնդոն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Վահե Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար, որի արդյունքում 2024 թվականին Հայաստանին ուղղված ՎԶԵԲ ներդրումները հասել են ռեկորդային՝ 400 մլն եվրո սահմանաչափի:
Անդրադառնալով ՎԶԵԲ կապիտալի մեծացման գործընթացին Հայաստանի մասնակցության թեմային, Վահե Հովհաննիսյանն ընգծել է Հայաստանի՝ կառույցի առաքելությանը սատարելու պատրաստակամության մասին:
Նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ՎԶԵԲ առանձին մասնագիտական թիմերի հետ և քննարկել ՀՀ պորտֆելում առկա կարևոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի առաջընթացը, ինչպես նաև առկա խնդիրները:

Armenian officials meet with EBRD President
A delegation led by Armenian Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, which included Minister of Territorial Administration and Infrastructures Davit Khudatyan and Yerevan Mayor Tigran Avinyan, met with President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Odile Renaud-Basso during a visit to London.
Minister Hovhannisyan thanked the EBRD President for the effective cooperation which resulted in EBRD investments directed to Armenia in 2024 reaching a record 400 million euros, the finance ministry said in a readout.
Speaking about Armenia’s participation in the process of increasing the EBRD capital, the finance minister underscored Armenia’s readiness to endorse the institution’s mission.
The Armenian delegation also met with other EBRD staffers, particularly individual specialized teams, and discussed the progress and issues in significant infrastructure programs in the Armenian portfolio.