Հայաստանում աղքատության մակարդակը նվազել է 2 տոկոսային կետով․ Վահե Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում աղքատության մակարդակը նվազել է 2 տոկոսային կետով, իսկ ծայրահեղ աղքատությունը՝ 0.5 տոկոսային կետով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս՝ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ տնտեսական դրական զարգացումներն արտացոլվել են նաև աղքատության ցուցանիշներում՝ ուղեկցվելով եկամուտների անհավասարության աստիճանական մեղմացմամբ։
«Տնտեսական դրական զարգացումներն արտացոլվել են նաև աղքատության ցուցանիշում։ Մասնավորապես, գրանցվել է 2 տոկոսային կետով նվազում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Ֆինանսների նախարարը նշեց, որ 2021 թվականի համեմատ աղքատության մակարդակը նվազել է 4.8 տոկոսային կետով, իսկ ծայրահեղ աղքատությունը՝ 0.9 տոկոսային կետով։
Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ ընթացիկ դրական զարգացումները թույլ են տալիս ենթադրել, որ աղքատության և անհավասարության նվազման միտումները կշարունակվեն։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացին կնպաստեն Կառավարության իրականացրած քաղաքականությունները, այդ թվում՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրությունը, կենսաթոշակների բարձրացումը, մարդկային կապիտալի զարգացումը և տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված միջոցառումները։
«Այդ քաղաքականությունները ոչ միայն դրական նպաստ կբերեն անհավասարության հաղթահարման գործընթացին, այլ նաև կբարձրացնեն հասարակության ընդհանուր բարեկեցությունը»,- նշեց նախարարը։

Poverty rate in Armenia has decreased by 2 percentage points, while extreme poverty has declined by 0.5 percentage points, according to Finance Minister Vahe Hovhannisyan.
Presenting the 2025 budget execution report to lawmakers, the minister said that positive economic developments have also been reflected in poverty indicators, accompanied by a gradual reduction in income inequality.
“Positive economic developments have also been reflected in the poverty indicator. In particular, a 2 percentage point decline has been recorded,” Hovhannisyan said.
The finance minister said that compared with 2021, the poverty rate has decreased by 4.8 percentage points, while extreme poverty has declined by 0.9 percentage points.
Hovhannisyan said that current positive developments suggest that the trends of reducing poverty and inequality will continue.
This process, he said, will be supported by government policies, including universal health insurance, pension increases, human capital development, and measures aimed at improving economic infrastructure.
“These policies will not only make a positive contribution to overcoming inequality but will also increase the overall well-being of society,” the minister said.