ՀՀ ֆինանսների նախարարն ու ԿԲ նախագահը մասնակցել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ հանդիպմանը
Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը մասնակցել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) և Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հետ համատեղ Ընկերակցային խմբի տարեկան հանդիպմանը, որն անցկացվել է «Անորոշության փոխակերպումը երկարաժամկետ հնարավորության» խորագրի ներքո։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպման նպատակն էր քննարկել համաշխարհային տնտեսությունում պահպանվող բարձր անորոշության, աշխարհաքաղաքական զարգացումների և շարունակվող կառուցվածքային վերափոխումների պայմաններում տնտեսական կայունության և երկարաժամկետ աճի ապահովմանն առնչվող հարցերը։
Հանդիպման շրջանակներում Վահե Հովհաննիսյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՀ գործադիր տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևայի, Նիդերլանդների Թագավորության ֆինանսների նախարարության գլխավոր գանձապետ Ջասպեր Վեսսելինգի, ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Անտոնելլա Բասսանիի, ինչպես նաև ՀԲ թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության գծով փոխնախագահ Սանգբու Քիմի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի մակրոտնտեսական զարգացումներին, առաջիկա հեռանկարներին, Հայաստանում ՀԲ ծրագրերի ընթացքին, ԱՄՀ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև «Կլիմայի քաղաքականության ախտորոշման» (Climate Policy Diagnostic) առաքելության արդյունքներին և դրանց հաջորդող քայլերին: Բացի այդ, անդրադարձ է կատարվել նաև թվային փոխակերպման օրակարգին և այդ ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորություններին, ներառյալ` թվային ենթակառուցվածքների զարգացմանը, կիբերանվտանգության ամրապնդմանը և պետական ծառայությունների թվայնացմանն ուղղված նախաձեռնություններին։

Armenian officials discuss economic stability, IMF and World Bank cooperation at Constituency Meeting
Armenian Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and Central Bank Governor Martin Galstyan participated in the Constituency Meeting of the International Monetary Fund (IMF) and the World Bank Group (OEDNE/EDS19), held under the theme “Turning Uncertainty into a Long-Term Opportunity.”
The Ministry of Finance said in a press release that the purpose of the meeting was to discuss issues related to ensuring economic stability and long-term growth amid persistent high uncertainty in the global economy, geopolitical developments, and ongoing structural transformations.
Minister Hovhannisyan held bilateral meetings with Kristalina Georgieva, Managing Director of the International Monetary Fund (IMF); Jasper Wesseling, Treasurer-General at the Netherlands Ministry of Finance; Antonella Bassani, Vice President for Europe and Central Asia at the World Bank; and Sangbu Kim, Vice President for Digital and Artificial Intelligence at the World Bank Group.
The discussions covered Armenia’s macroeconomic developments and outlook, the progress of World Bank programs in Armenia, IMF-supported programs, as well as the results of the Climate Policy Diagnostic mission and the next steps following it. In addition, they addressed the digital transformation agenda and opportunities for deepening cooperation in this area, including initiatives aimed at developing digital infrastructure, strengthening cybersecurity, and digitizing public services.