Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության լուծարումը կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը. Սիրիայի արտգործնախարար
Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ, PKK) և թուրքական պետության միջև զինված հակամարտության դադարեցումը կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայունությանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այս մասին Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Սիրիայի անցումային կառավարության արտաքին գործերի նախարար Ասադ աշ-Շեյբանին։
«Ցանկանում եմ շնորհավորել Թուրքիային ՔԱԿ-ի հետ այսօր հայտարարված հրադադարի կապակցությամբ; Դա կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայունությանը», - ասել է Սիրիայի արտգործնախարարը Թուրքիայի և Հորդանանի իր պաշտոնակիցներ Հաքան Ֆիդանի և Այման աս-Սաֆադիի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո։
Ավելի վաղ ՔԱԿ-ը համագումարի արդյունքներով որոշել էր ինքնալուծարվել և դադարեցնել զինված պայքարը Թուրքիայի հետ 47 տարվա առճակատումից հետո։ Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ Թուրքիայում ահաբեկչական ճանաչված կուսակցությունն այժմ շարժվում է դեպի պայքարի ժողովրդավարական մեթոդներ։
Փետրվարի վերջին ՔԱԿ-ի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը ցմահ բանտարկություն է կրում Թուրքիայում, կոչ արեց կուսակցության հետ կապված բոլոր կազմավորումներին վայր դնել զենքերը, դադարեցնել հակամարտությունը Անկարայի հետ և լուծարել ՔԱԿ-ը։

Самороспуск Рабочей партии Курдистана будет способствовать региональной стабильности: министр иностранных дел Сирии
Прекращение вооруженного конфликта между Рабочей партией Курдистана (РПК) и турецким государством будет способствовать стабильности всего региона. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел переходного правительства Сирии Асаад аш-Шейбани на пресс-конференции в Анкаре.
«Хочу поздравить Турцию с объявленным сегодня перемирием с РПК. Это будет способствовать стабильности во всем регионе», - заявил министр иностранных дел Сирии после трехсторонней встречи со своими турецкими и иорданскими коллегами Хаканом Фиданом и Айманом ас-Сафади.
Ранее РПК по итогам своего съезда приняла решение о самороспуске и прекращении вооруженной борьбы после 47 лет противостояния с Турцией. Согласно распространенному сообщению, партия, признанная в Турции террористической организацией, теперь переходит к демократическим методам борьбы.
В конце февраля лидер РПК Абдулла Оджалан, отбывающий пожизненное заключение в Турции, призвал все связанные с партией группы сложить оружие, прекратить конфликт с Анкарой и распустить РПК.