Թուրքիան և ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել Ուկրաինայում խաղաղ գործընթացին
Առաջնորդների բանակցություններից հետո Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները պայմանավորվել են համատեղ ջանքեր գործադրել Ուկրաինայի հարցով բանակցային գործընթացի շուրջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր հեռախոսազրույցն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ արդյունավետ է եղել և ընդգրկել է մի շարք թեմաներ, որոնցից մեկը, ըստ նրա, Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն է։
«Թուրքիայի և ԱՄՆ ղեկավարների հեռախոսազրույցի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ջանքեր գործադրել տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Ուկրաինայի հակամարտությունը հանգուցալուծելու ուղղությամբ: Նախագահ Էրդողանը մեծ նշանակություն է տալիս Թուրքիայի երկու կարևոր, մերձավոր հարևանների միջև հակամարտության կարգավորմանը և միշտ շեշտում է, որ խաղաղ գործընթացում պարտվող կողմ չի լինի»,-ասված է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Турция и США выразили готовность способствовать мирному процессу между РФ и Украиной
Турция и США по итогам переговоров лидеров договорились предпринимать совместные усилия вокруг переговорного процесса между РФ и Украиной. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщили в администрации президента Турции.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом в понедельник был продуктивным и охватывал множество тем, одной из которых, по его словам, был российско-украинский конфликт.
"По итогам телефонных переговоров лидеров Турции и США достигнута договоренность о совместных усилиях по урегулированию региональных конфликтов, в том числе конфликта между Россией и Украиной. Господин президент (Тайип Эрдоган) придает огромное значение урегулированию конфликта между двумя важными, близкими соседями Турции и всегда подчеркивает, что в мирном процессе не будет проигравшей стороны", - заявил собеседник агентства.