Սիրիան դատապարտել է Իսրայելի հարվածները նախագահական պալատի մերձակայքում
Սիրիան դատապարտել է Իսրայելի ավիահարվածները Դամասկոսի նախագահական պալատի մերձակայքում՝ դա անվանելով «վտանգավոր էսկալացում»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Իսրայելը նախազգուշացրել էր, որ գործողություններ կձեռնարկի՝ բռնություններից պաշտպանելու Սիրիայում կրոնական փոքրամասնություն կազմող դրուզներին։
Սիրիայի նախագահությունը դատապարտել է Իսրայելի ավիահարվածները՝ դրանք անվանելով «պետական ինստիտուտների և պետության ինքնիշխանության դեմ վտանգավոր էսկալացում»։ Երկրի իշխանությունները միջազգային հանրությանը կոչ են արել կանգնել իրենց կողքին՝ նշելով, որ նման հարձակումները «թիրախավորում են Սիրիայի ազգային անվտանգությունը և սիրիացի ժողովրդի միասնությունը»։
Իսրայելը Դամասկոսի նախագահական պալատին ավիահարվածներ էր հասցրել մայիսի 2-ի առավոտյան, որից առաջ սիրիական իշխանություններին նախազգուշացրել էր չարշավել Սիրիայի հարավում դրուզների կողմից բնակեցված գյուղեր։ Վերջին օրերին Սիրիայի կառավարամետ ուժերի և դրուզ մարտիկների միջև Դամասկոսի մերձակայքում բախումներ էին տեղի ունենում։
Մայիսի 2-ի Իսրայելի հարվածը Սիրիային երկրորդն է այս շաբաթվա ընթացքում, իսկ նախագահական պալատին այդքան մոտ հարվածելն, ըստ France24-ի, «ուժեղ ազդանշան» է ուղարկում Սիրիայի նոր ղեկավարությանը։

Syria on Friday denounced an Israeli air strike near the presidential palace in Damascus as a “dangerous escalation” after Israel warned it would act to defend the Druze minority from ongoing sectarian violence, France 24 reported.
Israel’s air force struck near Syria's presidential palace early Friday after warning Syrian authorities not to march toward villages inhabited by members of a minority sect in southern Syria.
The strike came after days of clashes between pro-Syrian government gunmen and fighters who belong to the Druze minority sect near the capital, Damascus. The clashes left dozens of people dead or wounded.
Syria's presidency condemned the Israeli airstrike, calling it a “dangerous escalation against state institutions and the soveignty of the state”. It called on the international community to stand by Syria, saying that such attacks “target Syria national security and the unity of the Syrian people”.