Էստոնիայում հայտարարել են Ուկրաինա զինվորականներ ուղարկելու պատրաստակամության մասին
Էստոնիան պատրաստ է ներդրում ունենալ Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի գլխավորած «կամեցողների կոալիցիայի» զսպող ուժերում՝ անվտանգության երաշխիքներ առաջարկելով Ուկրաինային: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Քրիստեն Միխալը իր մամուլի ծառայության միջոցով։
«Կամեցողների կոալիցիայի պլանավորումը գտնվում է կես ճանապարհին, բայց Էստոնիան պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ՝ տրամադրելով ցամաքային զորքերի մարտական ​​ստորաբաժանում՝ վաշտի թվաքանակով, կադրեր պատրաստող հրահանգիչներ և շտաբի սպաներ», - ասել է նա։
Միխալը նշել է, որ նախքան ստորաբաժանումն Ուկրաինա ուղարկելը դրա համար մանդատ է խնդրել խորհրդարանից։
Նրա խոսքով՝ Էստոնիան առաջվա պես հավատարիմ է այն դիրքորոշմանը, որ Ուկրաինայի անվտանգությունը երաշխավորելու լավագույն միջոցը ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունն է։
«Եթե ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը ժամանակ է պահանջում, Ուկրաինայի համար պետք է երաշխավորել զսպման միջոցներ և պաշտպանություն՝ տեղում բազավորված դաշնային ուժերի օգնությամբ», - հայտարարել է վարչապետը։

Эстония заявила о готовности направить войска на Украину
Эстония готова внести свой вклад в сдерживающие силы «коалиции желающих» во главе с Великобританией и Францией, предоставив гарантии безопасности Украине. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил пресьер-министр страны Кристен Михал через свою пресс-службу.
«Планирование «Коалиции желающих» находится на середине пути, но Эстония готова внести свой вклад, предоставив боевое подразделение сухопутных войск численностью до роты, инструкторов по подготовке личного состава и штабных офицеров», — сказал он.
Михал отметил, что перед отправкой подразделения на Украину он запросил мандат у парламента.
По его словам, Эстония по-прежнему придерживается позиции, что наилучшим способом гарантировать безопасность Украины является членство в НАТО.
«Если членство в НАТО займет время, Украине должны быть гарантированы сдерживание и защита с помощью федеральных сил, базирующихся на местах», — заявил премьер-министр.