Հայաստանի կայունությունը, հաջողությունը և առաջընթացը բխում է Վրաստանի շահերից․ Կավելաշվիլի
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է, որ Թբիլիսին անվերապահորեն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար հայտարարության ժամանակ։
«Իմ գործընկերոջ (խմբ․ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյան) հետ հանդիպմանը ևս մեկ անգամ հաստատեցի Վրաստանի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Վրաստանի շահերից է բխում Հայաստանի կայունությունը, հաջողությունը և առաջընթացը»,-նշել է Վրաստանի նախագահը։
Վերջինս նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը ցուցաբերած անսասան աջակցության համար։
«Ցանկանում եմ անձամբ իմ և վրաց ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ Վրաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը կայուն և անսասան աջակցության համար»,-ընդգծել է Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Նա նաև հայտնել է, որ Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև տարածաշրջանում առկա իրավիճակը և վերանայվել են Վրաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները։
«Մեր վարած քաղաքականությունը խաղաղությանը և կայունությանը նպաստելն է։ Մենք հանձնառու ենք հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման քաղաքականությանը, որը հիմնված է Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի շրջափակված 2 շրջանների ապաշրջափակման և շրջափակման հետևանքով բաժանված բնակչության միջև հաշտեցման ու համագործակցության նպատակների վրա»,-շեշտել է Վրաստանի նախագահը։

Стабильность, успех и прогресс Армении исходят из интересов Грузии - Кавелашвили
Президент Грузии Михаил Кавелашвили в ходе встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном подтвердил, что Тбилиси безоговорочно поддерживает суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, об этом президент Грузии Михаил Кавелашвили заявил на пресс-конференции после встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
«В ходе встречи с моим коллегой (президентом РА Ваагном Хачатуряном – ред.) я еще раз подтвердил безоговорочную поддержку Грузией суверенитета и территориальной целостности Республики Армения. Стабильность, успех и прогресс Армении отвечают интересам Грузии», – отметил президент Грузии.
Он также поблагодарил Армению за неизменную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии.
«Я хотел бы лично поблагодарить вас от себя и от имени грузинского народа за вашу неизменную и непоколебимую поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии», — подчеркнул Михаил Кавелашвили.
Он также сообщил, что в ходе встречи с президентом Армении также обсуждалась текущая ситуация в регионе и были рассмотрены вызовы, стоящие перед Грузией.
«Политика, которую мы проводим, заключается в содействии миру и стабильности. Мы привержены политике мирного урегулирования конфликтов, в основе которой лежат цели снятия блокады двух регионов Грузии, блокированных Россией, и примирения и сотрудничества между разделенными блокадой народами», — подчеркнул президент Грузии.