Հայոց ցեղասպանության թանգարան ամեն տարի մի քանի հարյուր թուրք զբոսաշրջիկ է այցելում
Հայոց ցեղասպանության թանգարանը տարեկան ունենում է մինչև 100 հազար այցելու։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինտիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը հպարտությամբ նշեց, որ իրենց թանգարանը Հայաստանի 3 ամենաշատ այցելություն ունեցող թանգարաններից է։
«Մեր թանգարան այցելությունների աշխարհագրությունը բավական ընդգրկուն է ու պետք է ասեմ, որ վերջին շրջանում կառուցվածքում որոշակի փոփոխություններ են նկատվում։ Եթե տարիներ առաջ Հայոց ցեղասպանության թանգարան ավելի շատ գալիս էին Ռուսաստանից, եվրոպական տարբեր երկրներից, ապա այժմ նկատում ենք, որ գնալով աճում է Չինաստանից, Հարավային Կորեայից, Ֆիլիպիններից եկող զբոսաշրջիկների թիվը»,-ասաց Էդիտա Գզոյանը։
Թանգարան այցելող զբոսաշրջիկների համար ավելի լավ պայմաններ ստեղծելու, օտար լեզուներով իրազեկում իրականացնելու համար ընդլայնվում է աուդիոգիդի ծառայությունը։ Նախորդ տարվանից թանգարանում աուդիոգիդի ծառայության մեջ ներառված էին անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը։ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ նյութերը թարգմանվել են չինարեն, կորեերեն և շատ շուտով այդ երկու լեզուներով ևս կլինեն աուդիոգիդի ծառայություններ։ Առաջիկայի համար պլանավորվում է ներառել գերմաներենը, արաբերենը, իտալերենը։
Էդիտա Գզոյանը տեղեկացրեց, որ այցելուների թվում կան նաև թուրքեր։ Նրանց թիվն ամեն տարի մի քանի հարյուր է լինում։ Նախորդ տարի թանգարան այցելել է 300 թուրք զբոսաշրջիկ։

Музей Геноцида армян каждый год посещают несколько сотен турецких туристов
Музей Геноцида армян ежегодно посещают до 100 000 посетителей. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре Арменпресс, директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян с гордостью отметила, что их музей входит в тройку самых посещаемых музеев Армении.
“География посещений нашего музея довольно обширна, и надо сказать, что в последнее время произошли некоторые изменения в структуре. Если несколько лет назад Музей Геноцида армян посещали больше людей из России и разных европейских стран, то сейчас заметно, что увеличивается число туристов из Китая, Южной Кореи и Филиппин”, - отметила Эдита Гзоян.
Для создания лучших условий посещения музея туристами и предоставления информации на иностранных языках расширяется услуга аудиогида. С прошлого года аудиогид музея включает английский, французский и русский языки. В сотрудничестве с Брюсовским государственным университетом материалы переведены на китайский и корейский языки, совсем скоро появятся услуги аудиогида и на этих двух языках. В будущем планируется включить немецкий, арабский и итальянский языки.
Эдита Гзоян сообщила, что среди посетителей бывают и турки. Их число каждый год достигает нескольких сотен. В прошлом году музей посетили 300 турецких туристов.