Պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հերքել է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 18-ին՝ ժամը 22:35-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Минобороны в очередной раз опровергло азербайджанскую дезинформацию
Сообщение Министерства обороны Азербайджана о том, что 18 апреля около 22:35 подразделения Вооруженных сил Армении открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в юго-восточной части приграничной зоны, не соответствует действительности.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства обороны Республики Армения.
В Минобороны также напомнили, что аппарат премьер-министра Республики Армения предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или информации о них, на что Азербайджан до сих пор не отреагировал.
«Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что в соответствии с позицией Аппарата премьер-министра Республики Армения готово расследовать факты, обосновывающие заявление Министерства обороны Азербайджана, в случае их передачи Республике Армения», - говорится в заявлении.