Թրամփը ցավալի է համարում Ֆլորիդայում հրաձգությունը, սակայն չի խստացնի զենքի նկատմամբ վերահսկողությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցավալի է համարել Ֆլորիդայի նահանգում տեղի ունեցած հրաձգությունը, սակայն նշել է, որ չի պատրաստվում խստացնել զենքի շրջանառության նկատմամբ վերահողությունը և միշտ կպաշտպանի Սահմանադրության երկրորդ ուղղումը, որը երաշխավորում է ամերիկացիների՝ հրազեն ունենալու իրավունքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես Երկրորդ ուղղման մեծ կողմնակից եմ…. Սրանք սոսկալի բաներ են, բայց կրակում է ոչ թե զենքն, այլ մարդիկ…. Դա շատ ցավալի է, ես քիչ առաջ լսեցի դրա մասին», - ասել է ԱՄՆ նախագահը, որի հարցուպատասխանի տեսանյութը տարածել է The Associated Press գործակալությունը։
Այսպես է Թրամփն արձագանքել Ֆլորիդայի պետական համալսարանում տեղի ունեցած հրաձգությանը, որի հետևանքով 2 մարդ է զոհվել, առնվազն 6-ը՝ վիրավորվել։
«Ինչ վերաբերում է օրենսդրության հարցերին, այս ամենը շարունակվում է արդեն վաղուց։ Ես պարտավոր եմ պաշտպանել Երկրորդ ուղղումը։ Ես նաև առաջադրվել եմ՝ Երկրորդ ուղղումը պաշտպանելով, ի թիվս այլ բաների։ Եվ ես միշտ կպաշտպանեմ Երկրորդ ուղղումը», - ընդգծել է նա։
Ֆլորիդայի Թալահասի քաղաքի համալսարանի տարածքում հրաձգությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 17-ին։ Կասկածյալը շերիֆի տեղակալի 20-ամյա որդին է։ Նա հրաձգությունն իրականացրել էր իր իրավապահ մոր զենքերից մեկով։

Трамп считает стрельбу во Флориде “позором, ужасной вещью”, но, тем не менее, не будет ужесточать контроль над оборотом оружия
Президент США Дональд Трамп назвал стрельбу во Флориде “позором, ужасной вещью”, но, тем не менее, заявил, что не собирается ужесточать контроль над оборотом огнестрельного оружия, так как является “большим сторонником Второй поправки” к Конституции США, которая гарантирует право американцев на владение огнестрельным оружием. Как сообщает Арменпресс, это он заявил в беседе с журналистами в Белом доме.
“Я большой сторонник Второй поправки... Это ужасные вещи, но стреляет не само оружие, а люди... Это очень печально, я только что об этом услышал”, - сказал президент США. Этот видеоматериал был опубликован агентством Associated Press.
Так Трамп отреагировал на стрельбу в Университете штата Флорида, в результате которой погибли 2 человека и не менее 6 получили ранения.
“Что касается вопросов законодательства, это все продолжается уже давно. Я обязан защищать Вторую поправку”, - заявил Трамп, добавив, что он баллотировался на государственную должность, защищая, среди прочего, и Вторую поправку, и он всегда будет защищать Вторую поправку.
Стрельба на территории кампуса Флоридского университета в Таллахасси произошла 17 апреля. Огонь открыл 20-летний сын заместителя шерифа.