Զելենսկին առաջարկել է երկարաձգել ռազմական դրությունը և ընդհանուր զորահավաքը
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Գերագույն Ռադա է ներկայացրել «Ուկրաինայում ռազմական դրության ժամկետը երկարացնելու մասին» և «Ընդհանուր զորահավաքի ժամկետը երկարացնելու մասին» օրինագծերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը։
Օրինագծերի համաձայն՝ ռազմական դրությունը և զորահավաքը կերկարաձգվեն 2025 թվականի մայիսի 9-ից 90 օրով՝ մինչև օգոստոսի 6-ը։
Գերագույն Ռադան 2022 թվականի փետրվարի 24-ի առավոտյան հաստատել է ռազմական դրության և զորահավաքի մասին նախագահի հրամանագրերը՝ 30 օրով։ Դրանից հետո ժամկետները մշտապես երկարացվել են՝ սկզբում մեկ ամսով, իսկ 2022 թվականի մայիսից՝ երեք ամսով։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Կիևի հետ բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն պահանջում է Ուկրաինայում ընտրությունների անցկացում։ Սակայն ըստ երկրի օրենսդրության՝ ռազմական դրության գործողության ժամանակ դա հնարավոր չէ անել:

Зеленский предложил продлить военное положение и всеобщую мобилизацию
Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную Раду законопроекты “О продлении военного положения в Украине” и “О продлении срока всеобщей мобилизации”. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание “РБК-Украина”.
Согласно законопроектам, военное положение и военная мобилизация будут продлены на 90 дней с 9 мая 2025 года по 6 августа.
24 февраля 2022 года Верховная Рада утвердила указы президента о введении военного положения и военной мобилизации сроком на 30 суток. С тех пор сроки постоянно продлевались: сначала на один месяц, а с мая 2022 года - на три месяца.
Издание напоминает, что в ходе переговоров с Киевом США требуют проведения выборов на Украине. Однако, согласно законодательству страны, во время военного положения это невозможно.