Սիրիայի նախագահն ԱՄԷ իր գործընկերոջ հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան և նրան ուղեկցող պատվիրակությունը մեկնել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, որտեղ նրանց Աբու Դաբիի ալ-Շատի պալատում ընդունել է ԱՄԷ նախագահ, շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ ալ-Նահյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA լրատվական գործակալությունը։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասադ ալ-Շայբանին X-ի իր էջում հաստատել է, որ Սիրայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի գլխավորած սիրիական պատվիրակության այցն ԱՄԷ նշանակալի ձեռքբերումների է հասել՝ դրանք որակելով «հիանալի»:
«Նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի ջանքերի շնորհիվ այսօր ԱՄԷ-ում մեծ ձեռքբերումներ են գրանցվել, մասնավորապես ներդրումների, օդային հաղորդակցության վերականգնման և բոլոր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում»,-նշել է նա:
Էմիրաթական WAM  գործակալության տեղեկություններով՝ ԱՄԷ նախագահը հաստատել է իր երկրի պատրաստակամությունը Սիրիայի անցումային գործընթացում մարտահրավերներին դիմակայելու և երկրի վերակառուցմանն օժանդակելու հարցում։ ԱՄԷ նախագահը կրկին շեշտել է իր երկրի հաստատուն դիրքորոշումը Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարցում։
«Սիրիայի կայունությունն ու անվտանգության ամրապնդումը բխում է տարածաշրջանի շահերից, և ԱՄԷ-ն ջանք չի խնայի առաջիկայում հնարավորինս օգնություն ցուցաբերելու Սիրիային և եղբայրական ժողովրդին»,- նշել է նա։

Президент Сирии обсудил со своим коллегой из ОАЭ пути укрепления двусторонних отношений
Президент Сирийской Арабской Республики Ахмад аш-Шараа и сопровождающая его делегация находятся в Объединенных Арабских Эмиратах. Их принял президент ОАЭ шейх Мухаммед бен Заед аль Нахайян во дворце Аль-Шати в Абу-Даби.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило сирийское информационное агентство SANA.
Министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани подтвердил на своей странице в X, что визит сирийской делегации во главе с президентом Сирии Ахмадом аш-Шараа в ОАЭ дал замечательные результаты.
Он отметил, чтго благодаря усилиям президента Ахмеда аш-Шараа в ОАЭ зафиксированы большие достижения, особенно в плане инвестиций, восстановления воздушного сообщения и укрепления двусторонних отношений во всех областях.
По данным эмиратского агентства WAM, президент ОАЭ подтвердил готовность своей страны противостоять вызовам сирийского переходного процесса и содействовать восстановлению страны. Президент ОАЭ подтвердил твердую позицию своей страны в отношении территориальной целостности и суверенитета Сирии.
“Стабильность и укрепление безопасности Сирии отвечают интересам всего региона, и ОАЭ приложат все усилия для оказания всей возможной поддержки Сирии и ее братскому народу в предстоящий период”, - отметил президент ОАЭ.
Это первый визит президента Сирии Ахмеда аш-Шараа в ОАЭ с момента вступления в должность главы государства.