Իսրայելին և Թուրքիային չի հաջողվել Ադրբեջանում համաձայնության հասնել Սիրիայի հարցով. ԶԼՄ-ներ
Իսրայելին ու Թուրքիային չի հաջողվել համաձայնության հասնել Սիրիայում հակամարտությունը կանխելու ուղիների շուրջ բանակցությունների առաջին փուլում, որը կայացել է Ադրբեջանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Israel Radar-ը:
Այս մասին հաղորդել է նաև Իսրայելի պետական ​​Kan News հեռուստառադիոընկերությունը։ Նշվում է, որ բանակցությունները, որոնց ընթացքում իսրայելական և թուրքական կողմերը փորձում են պայմանավորվել Սիրիայում թուրքական և իսրայելական կողմերի միջև հակամարտությունը կանխելու մեխանիզմի ստեղծման շուրջ, պետք է շարունակվեն հրեական Պասեքի տոնի ավարտից հետո, որն այս տարի նշվում է ապրիլի 12-ից 19-ը:
Լրատվամիջոցը նաև նշում է, որ Թուրքիան Ադրբեջան մեկնող Իսրայելի բանակցողների ինքնաթիռին թույլ չի տվել անցնել իր երկրի օդային տարածքով, որի պատճառով այն ստիպված է եղել թռչել Սև ծովի վրայով։
Ապրիլի 10-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հաստատել է, որ Ադրբեջանում Թուրքիայի ներկայացուցիչների հետ ապրիլի 9-ին ուղիղ բանակցություններ են տեղի ունեցել։
Նեթանյահուի գրասենյակը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին «կարևոր բանակցությունները հյուրընկալելու համար» և հավելել, որ հանդիպման ընթացքում «յուրաքանչյուր կողմ ներկայացրել է իր շահերը տարածաշրջանում և համաձայնել է շարունակել երկխոսության ուղին՝ անվտանգությունը և կայունությունը պահպանելու համար»։
Իսրայելցի պաշտոնյայի խոսքով, որի անունը չի նշվում, Իսրայելը «միանշանակ հասկացրել է, որ Սիրիայում օտար ուժերի տեղակայման ցանկացած փոփոխություն, մասնավորապես՝ Պալմիրայի (Թադմուր) տարածքում թուրքական բազաների ստեղծումը, կարմիր գիծ է»։
Պաշտոնյան հավելել է, որ նման գործողությունների կանխումը «Դամասկոսի կառավարության պարտականությունն է: Ցանկացած գործողություն, որը վտանգում է Իսրայելին, սպառնում է (Սիրիայի նախագահ Ահմեդ) աշ-Շարաայի իշխանությանը»:
Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են Գազայի հատվածում 2023 թվականին սկսված հակամարտության սրման ֆոնին և էլ ավելի են լարվել 2024 թվականի վերջին Սիրիայում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո:

Израилю и Турции не удалось в Азербайджане достичь соглашения по Сирии: СМИ
Об этом сообщила и израильская государственная телерадиокомпания Kan News. Отмечается, что переговоры, в ходе которых израильская и турецкая стороны пытаются договориться о создании механизма по предотвращению конфликта между турецкой и израильской сторонами в Сирии, должны продолжиться после окончания еврейского праздника Песах, который в этом году отмечается с 12 по 19 апреля.
Издание также отмечает, что Турция не пропустила через свое воздушное пространство самолет израильских переговорщиков, направлявшихся в Азербайджан, из-за чего ему пришлось лететь над Черным морем.
10 апреля канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху подтвердила, что 9 апреля состоялись прямые переговоры с представителями Турции в Азербайджане.
Офис Нетаньяху поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева за организацию важных переговоров и добавил, что в ходе встречи каждая сторона представила свои интересы в регионе и согласилась продолжить путь диалога для поддержания безопасности и стабильности.
По словам израильского чиновника, имя которого не разглашается, Израиль дал понять, что любые изменения в размещении иностранных войск в Сирии, в частности, создание турецких баз в районе Пальмиры (Тадмур), являются красной линией.
Чиновник добавил, что предотвращение подобных действий является обязанностью правительства Дамаска. Любые действия, угрожающие Израилю, угрожают власти (президента Сирии Ахмеда) аш-Шараа.
Отношения между Израилем и Турцией резко ухудшились на фоне эскалации конфликта в секторе Газа, начавшейся в 2023 году, и стали напряженнее после смены правительства в Сирии в конце 2024 года.