Կիևում մեկնարկել են Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հանդիպումները
Կիևում մեկնարկել են Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հանդիպումները երկրում օտարերկրյա զորակազմ տեղակայելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի ազգային հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը։
Հանդիպումներն անցկացվում են ռազմական շտաբների պետերի մակարդակով։ Ֆրանսիական պատվիրակությունը գլխավորում է գեներալ Թիերի Բուրկհարդը, իսկ բրիտանականը՝ ծովակալ Էնթոնի Ռադակինը։ Օրվա ընթացքում նրանք մի շարք հանդիպումներ կունենան ուկրաինացի զինվորականների հետ։
Ապրիլի 4-ին նախատեսված է նաև նրանց հանդիպումը Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ։
Ավելի վաղ Զելենսկին հայտարարել էր պետությունների փոքր խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման մասին, որոնք պատրաստ են իրենց զորքերը տեղակայել Ուկրաինայում։
2025 թ․ հունվարի վերջին Զելենսկին հայտարարել էր, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո Ուկրաինայի անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ կլինի առնվազն 200 հազար խաղաղապահ։
The Associated Press-ը հայտնել էր, որ եվրոպական մի խումբ երկրներ գաղտնի պլան են մշակում Ուկրաինա զորքեր մտցնելու համար։
Մարտի 28-ին նախագահ Զելենսկին հայտարարել էր, որ մոտ ապագայում կկայանա Ուկրաինա օտարերկրյա զորակազմեր ուղարկելու պատրաստ երկրների գլխավոր շտաբների ներկայացուցիչների հանդիպումը։

В Киеве начались встречи представителей Франции, Великобритании и Украины
В Киеве начались встречи представителей Франции, Великобритании и Украины по вопросу размещения иностранных войск в стране. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Национальная телерадиокомпания Украины.
Встречи проходят на уровне начальников военных штабов. С французской стороны делегацию возглавляет генерал Тьерри Буркхард, с британской - адмирал Энтони Радакин. В течение дня они проведут ряд встреч с украинскими военными.
На 4 апреля также запланирована их встреча с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Ранее Зеленский анонсировал встречу с представителями небольшой группы государств, которые готовы разместить свои войска в Украине.
В конце января 2025г. Зеленский заявил, что для обеспечения безопасности Украины после прекращения боевых действий потребуется не менее 200 тысяч миротворцев.
Агентство Associated Press сообщило, что группа европейских стран разрабатывает секретный план по отправке войск в Украину.
28 марта президент Зеленский сообщил, что в ближайшее время состоится встреча представителей генштабов стран, готовых отправить иностранные войска в Украину.