Վենսը Եվրոպայի գլխավոր սպառնալիքը համարում է ներքին խնդիրները, ոչ թե Ռուսաստանը կամ Չինաստանը
Եվրոպային չեն սպառնում Ռուսաստանը և Չինաստանը, գլխավոր սպառնալիքը նրա չլուծված ներքին խնդիրներն են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Newsmax TV-ին տված հարցազրույցում։
«Պետք է հասկանալ, որ Եվրոպայի համար գլխավոր սպառնալիքը Չինաստանը կամ Ռուսաստանը չեն, հիմնական սպառնալիքը գալիս է ներսից», - ասել է նա։
Նա ներքին խնդիրներին է դասել միգրացիոն քաղաքականությունը, որը «խարխլում է մայրցամաքի մշակութային հիմքը», անմրցունակ տնտեսական քաղաքականությունը և անվտանգության քաղաքականությունը:
«Այդ տղաները, ղեկավարները մի կողմից հայտարարում են, որ ժամանակակից աշխարհում գլխավոր սպառնալիքը Ռուսաստանն է, և միևնույն ժամանակ միլիարդավոր ու միլիարդավոր դոլարով ռուսական գազ են գնում, պաշտպանության վրա ծախսում ՀՆԱ-ի 1%-ը, իսկ մենք՝ մեր ՀՆԱ-ի 3%-4%-ը», - նշել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Որպես Եվրոպայում ժողովրդավարության բացակայության օրինակ՝ նա բերել է Փարիզի դատարանի վճիռը Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենի նկատմամբ։
Վենսը հայտարարել է, որ Լը Պենն «առաջատարն է հասարակական կարծիքի հարցումներում» որպես Ֆրանսիայի հաջորդ նախագահ այն դեպքում, երբ նրան առաջադրված մեղադրանքները չափազանց աննշան են և հիմնականում վերաբերում են նրա աշխատակազմին, այլ ոչ թե նրան:
«Նրան ցանկանում են բանտ նստեցնել, որպեսզի հեռացնեն ընտրություններից: Սա ժողովրդավարություն չէ», - ընդգծել է ԱՄՆ փոխնախագահը։

Главной угрозой Европы Вэнс назвал ее внутренние проблемы, а не Россию или Китай
Европе не угрожают не Россия и не Китай, главную угрозу представляют ее нерешенные внутренние проблемы. Как сообщает Арменпресс, это заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью телеканалу NBC.
“Надо понимать, что главной угрозой Европе является не Китай или Россия, главная угроза проистекает изнутри”, - сказал он.
К внутренним проблемам он отнес миграционную политику, которая “подрывает культурную основу континента”, неконкурентоспособную экономическую политику и политику безопасности.
“Эти ребята, ее руководство, с одной стороны заявляет, что в современном мире главной угрозой является Россия, и в то же время покупает российский газ на миллиарды и миллиарды долларов, тратят на оборону 1% ВВП, а мы - 3%-4% нашего ВВП”, - отметил вице-президент США.
В качестве примера отсутствия демократии в Европе он привел решение парижского суда в отношении Марин Ле Пен, лидера парламентской фракции французской партии “Национальный фронт”.
Вэнс заявил, что Марин Ле Пен “лидирует в опросах общественного мнения” в качестве кандидата на пост следующего президента Франции, и обвинения против нее крайне незначительны и в основном касаются ее сотрудников, а не ее самой.
“Ее хотят посадить в тюрьму, чтобы снять с выборов. Это не демократия”, - подчеркнул вице-президент США.