Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թթ. ռազմավարական ծրագրի իրականացման ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, օրակարգի շրջանակում քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թթ. ռազմավարական ծրագրի իրականացման ընթացքը:
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը նախ անդրադարձել է ռազմավարական ծրագրի գերակայություններին և ներկայացրել այն աշխատանքները, որոնք իրականացվել են այդ ուղղություններով: Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ, իրականացված միջոցառումներն ուղղված են եղել քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գործող ոստիկանության կառուցվածքային և ֆունկցիոնալ համակարգի վերջնական ձևավորմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ինստիտուցիոնալ նոր մոտեցումների ներդրմանը, բարեվարքության ամրապնդմանն ու հանրային հաշվետվողականությանը, կրթական միջավայրի բարելավմանը, արդի մարտահրավերներին դիմակայող պրոֆեսիոնալ ոստիկանական համակարգի ձևավորմանը, ոստիկանական ծառայությունների շրջանակներում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության պատշաճ ապահովմանը, ոստիկանության հանդեպ հանրային վստահության աստիճանի բարձրացմանը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը: Նշվել է, որ ռազմավարական ծրագրի կատարողականը թվային տվյալներով հետևյալն է՝ 2024թ. համար նախատեսված 25 միջոցառումից կատարվել է 24-ը, 1-ը կատարվել է մասնակի:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել թվայնացման ոլորտում իրականացված աշխատանքներին, նշվել է, որ սահմանվել են հանրային ծառայությունների մատուցման որակի չափորոշիչները, մշակվել է ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության 2025 թվականի տարեկան միջոցառումների ծրագիրը, իրականացվել է շենքային պայմանների համալիր վերլուծություն, մեկնարկել և իրականացվում է «Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բարեփոխումներ» ծրագիրը: Ըստ զեկույցի, արդեն գործում է ՆԳՆ նորաստեղծ կրթահամալիրը՝ քաղաքացիական կառավարմամբ, որը դիտարկվում է նաև որպես հետազոտական հաբ: Պարեկային ծառայության զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքում այն գործում որպես արտաքին ծառայության նոր և ժամանակակից մոդել: Զեկուցվել է, որ իրականացված միջոցառումների արդյունքում նվազել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ընդհանուր թիվը, աճել է իրավախախտումների բացահայտումը: Միջոցառումներ են իրականացվել նաև քրեական ոստիկանության, համայնքային ոստիկանության զարգացման, օպերատիվ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Նշվել է, որ վերափոխվել են ոստիկանության զորքերը, ձևավորվել է ոստիկանության գվարդիան: Ըստ 2024թ․ անցկացված սոցիալական հարցումների, ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը կազմում է 72%:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ ոստիկանության բարեփոխումներին ուղղված միջոցառումների, մասնավորապես, ոստիկանության ինստիտուտի գործունեության կատարելագործման և կարողությունների բարելավման վերաբերյալ:
Նշվում է, որ, ամփոփելով քննարկումը, վարչապետը կարևորել է բարեփոխումների գործընթացի շարունակականությունը՝ հիմնվելով իրականացված միջոցառումների արդյունքների վրա: Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է գաղափարախոսական ուղերձի կարևորությունը բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին. «Շատ կարևոր է, թե պետությունն ինչ է ասում իր ոստիկանին, իր աշակերտին, իր քննիչին, իր պաշտոնյային: Գաղափարախոսական աշխատանքը շատ կարևոր է, այդ թվում՝ նաև քաղաքացի-ոստիկան հարաբերությունների առումով»:

PM Pashinyan chairs discussion on the implementation of the 2024-2026 Strategic Plan for Police Reforms
A session of the Police Reforms Coordination Council was held in the Government under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan.
The implementation of the 2024-2026 Strategic Plan for Police Reforms was discussed within the framework of the agenda, the Prime Minister's Office said in a readout.
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan first addressed the priorities of the strategic program and presented the work that has been carried out in these areas. According to Arpine Sargsyan, the implemented measures were aimed at the final formation of the structural and functional system of the police operating under civilian control, the introduction of new institutional approaches to human resource management, strengthening good conduct and public accountability, improving the educational environment, the formation of a professional police system that can withstand modern challenges, ensuring the proper protection of human rights and freedoms within the framework of police services, improving the level of public trust in the police, as well as improving the quality of services provided. It was noted that the implementation of the strategic program according to numerical data is as follows: out of 25 measures planned for 2024, 24 are implemented, 1 is partially implemented.
Reference was made to the work carried out in the field of digitalization, it was noted that the quality standards for the provision of public services have been established, the annual event program for the Internal Security and Anti-Corruption Department of the Ministry of Internal Affairs for 2025 has been developed, a comprehensive analysis of building conditions has been carried out, the "Human Resources Management Reforms" program has been launched and is being implemented. According to the report, the newly created educational complex of the Ministry of Internal Affairs with civilian management is already operating, which is also considered as a research pill.
As a result of the work carried out to develop the patrol service, it operates as a new and modern model of external service. It was reported that as a result of the measures taken, the total number of road accidents has decreased, the detection of violations has increased. Measures have also been taken to develop the criminal police, community police, and increase the efficiency of operational work. It was noted that the police forces have been transformed, and the police guard has been formed. According to sociological surveys conducted in 2024, the level of public trust in the police is 72%.
During the session, various observations and recommendations were presented on measures aimed at police reforms, in particular, on improving the activities of the police institution and improving its capabilities.
Summing up the discussion, the Prime Minister emphasized the importance of the continuity of the reform process, based on the results of the implemented measures.
PM Pashinyan also emphasized the importance of the ideological message on the path to implementing reforms: “It is very important what the state says to its police officer, its student, its investigator, its official. Ideological work is very important, including in terms of citizen-police relations.”