Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թթ. ռազմավարական ծրագրի իրականացման ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, օրակարգի շրջանակում քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թթ. ռազմավարական ծրագրի իրականացման ընթացքը:
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը նախ անդրադարձել է ռազմավարական ծրագրի գերակայություններին և ներկայացրել այն աշխատանքները, որոնք իրականացվել են այդ ուղղություններով: Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ, իրականացված միջոցառումներն ուղղված են եղել քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գործող ոստիկանության կառուցվածքային և ֆունկցիոնալ համակարգի վերջնական ձևավորմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ինստիտուցիոնալ նոր մոտեցումների ներդրմանը, բարեվարքության ամրապնդմանն ու հանրային հաշվետվողականությանը, կրթական միջավայրի բարելավմանը, արդի մարտահրավերներին դիմակայող պրոֆեսիոնալ ոստիկանական համակարգի ձևավորմանը, ոստիկանական ծառայությունների շրջանակներում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության պատշաճ ապահովմանը, ոստիկանության հանդեպ հանրային վստահության աստիճանի բարձրացմանը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը: Նշվել է, որ ռազմավարական ծրագրի կատարողականը թվային տվյալներով հետևյալն է՝ 2024թ. համար նախատեսված 25 միջոցառումից կատարվել է 24-ը, 1-ը կատարվել է մասնակի:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել թվայնացման ոլորտում իրականացված աշխատանքներին, նշվել է, որ սահմանվել են հանրային ծառայությունների մատուցման որակի չափորոշիչները, մշակվել է ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության 2025 թվականի տարեկան միջոցառումների ծրագիրը, իրականացվել է շենքային պայմանների համալիր վերլուծություն, մեկնարկել և իրականացվում է «Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բարեփոխումներ» ծրագիրը: Ըստ զեկույցի, արդեն գործում է ՆԳՆ նորաստեղծ կրթահամալիրը՝ քաղաքացիական կառավարմամբ, որը դիտարկվում է նաև որպես հետազոտական հաբ: Պարեկային ծառայության զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքում այն գործում որպես արտաքին ծառայության նոր և ժամանակակից մոդել: Զեկուցվել է, որ իրականացված միջոցառումների արդյունքում նվազել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ընդհանուր թիվը, աճել է իրավախախտումների բացահայտումը: Միջոցառումներ են իրականացվել նաև քրեական ոստիկանության, համայնքային ոստիկանության զարգացման, օպերատիվ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Նշվել է, որ վերափոխվել են ոստիկանության զորքերը, ձևավորվել է ոստիկանության գվարդիան: Ըստ 2024թ․ անցկացված սոցիալական հարցումների, ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը կազմում է 72%:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ ոստիկանության բարեփոխումներին ուղղված միջոցառումների, մասնավորապես, ոստիկանության ինստիտուտի գործունեության կատարելագործման և կարողությունների բարելավման վերաբերյալ:
Նշվում է, որ, ամփոփելով քննարկումը, վարչապետը կարևորել է բարեփոխումների գործընթացի շարունակականությունը՝ հիմնվելով իրականացված միջոցառումների արդյունքների վրա: Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է գաղափարախոսական ուղերձի կարևորությունը բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին. «Շատ կարևոր է, թե պետությունն ինչ է ասում իր ոստիկանին, իր աշակերտին, իր քննիչին, իր պաշտոնյային: Գաղափարախոսական աշխատանքը շատ կարևոր է, այդ թվում՝ նաև քաղաքացի-ոստիկան հարաբերությունների առումով»:

Под председательством премьер-министра обсужден процесс реализации Стратегической программы реформы полиции на 2024–2026 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Совета по координации реформ полиции.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в повестку заседание было включено обсуждение реализации Стратегической программы реформы полиции на 2024–2026 годы.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян сначала коснулась приоритетов стратегической программы и представила работу, которая была проделана в этих направлениях. По словам министра, реализованные мероприятия были направлены на окончательное формирование действующей под гражданским контролем структурно-функциональной системы полиции, внедрение новых институциональных подходов к управлению человеческими ресурсами, укрепление добропорядочности и публичной отчетности, совершенствование образовательной среды, формирование способной противостоять современным вызовам профессиональной полицейской системы, надлежащую защиту прав и свобод человека в рамках полицейской службы, повышение уровня доверия населения к полиции, а также улучшение качества предоставляемых услуг. Было отмечено, что из 25 мероприятий, запланированных на 2019 год, реализовано 24, а 1 реализовано частично.
Была затронута работа в сфере цифровизации, было отмечено, что установлены стандарты качества предоставления общественных услуг, разработана годовая программа деятельности Департамента внутренной безопасности и противодействия коррупции МВД на 2025 год, проведен комплексный анализ состояния зданий, запущена и реализуется программа «Реформы управления человеческими ресурсами». Согласно докладу, уже действует вновь созданный образовательный комплекс МВД с гражданским управлением, который также рассматривается как исследовательская площадка. В результате проведенной работы по развитию патрульной службы она функционирует как новая и современная модель внешней службы. Было доложено, что в результате осуществленных мероприятий общее количество дорожно-транспортных происшествий снизилось, а выявляемость нарушений возросла. Также были приняты меры по развитию криминальной полиции, общинной полиции, повышению эффективности оперативно-розыскной работы. Было отмечено, что были преобразованы полицейские силы и сформирована полицейская гвардия. По данным проведенного в 2024 году социологического опроса, уровень доверия населения к полиции составляет 72%.
В ходе заседания были высказаны различные замечания и предложения относительно направленных на реформирование полиции мероприятий, в частности, на совершенствование деятельности и потенциала полицейского института.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр подчеркнул важность преемственности процесса реформ, исходя из результатов реализованных мероприятий. Никол Пашинян также подчеркнул важность идеологического посыла на пути реализации реформ:
«Очень важно, что говорит государство своему полицейскому, своему студенту, своему следователю, своему должностному лицу. Идеологическая работа очень важна, в том числе в плане отношений гражданин-полицейский»