Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է «Օտարերկրյա գործակալների մասին» ամերիկյան օրենքի վրացական տարբերակը
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ և վերջին ընթերցմամբ ընդունել է «Օտարերկրյա գործակալների մասին» ամերիկյան օրենքի («Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտի մասին») վրացական տարբերակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը։
Օրենքին կողմ է քվեարկել 86 պատգամավոր, դեմ՝ ոչ ոք: Այն ուժի մեջ կմտնի նախագահի կողմից ստորագրվելուց և օրենսդիր մարմնի կայքում հրապարակվելուց հետո։
2025 թ․ փետրվարի սկզբին իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը հայտարարել էր, որ ընդունելու է ամերիկյան օտարերկրյա գործակալների ակտի վրացական տարբերակը: Կուսակցության ղեկավարների կարծիքով՝ նոր օրենքն ավելի արդյունավետ կլինի, քան 2024 թ. մայիսին ընդունված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որն ուղղված է արտաքին ֆինանսավորում ստացող այն հասարակական կազմակերպությունների դեմ, որոնց իրական նպատակը երկրում հեղափոխական գործընթացներին աջակցելն է։ Վրացական օրենքն, ի տարբերություն ամերիկյանի, չի տարածվում ֆիզիկական անձանց վրա և ենթադրում է միայն տուգանքներ տարեկան եկամուտների մասին հայտարարագիր չներկայացնելու համար։
Օրինագիծը Վրաստանում ներմուծում է «օտարերկրյա տնօրենի գործակալ» հասկացությունը։ Ըստ նոր օրենքի՝ դա այն անձն է, որը հանդես է գալիս որպես «օտարերկրյա տնօրենի» մոտ աշխատող գործակալ կամ այլ անձը, որը գործում է «օտարերկրյա տնօրենի» և նրա աշխատակիցների ցուցումներով, պահանջով, հրահանգներով կամ հսկողության ներքո, ինչպես նաև այն անձինք, որոնց գործունեությունը վերահսկվում, ֆինանսավորվում կամ սուբսիդավորվում է «օտարերկրյա տնօրենի» կողմից։
«Օտարերկրյա տնօրենի գործակալ» տերմինը չի տարածվում այն լրատվական հեռարձակողների, լրատվամիջոցների կամ ասոցիացիաների վրա, որոնք գործում են վրացական օրենսդրության հիման վրա (հիմնադրված և գրանցված Վրաստանում) կամ այն լրատվամիջոցների վրա, որոնք փնտրում կամ ստանում են գովազդ, ունեն բաժանորդներ կամ ստանում են այլ տեսակի եկամուտներ, եթե դրանց սեփականատերերի, կառավարիչների և ղեկավարության առնվազն 80%-ը Վրաստանի քաղաքացիներ են:
Ոչ ոք չպետք է հանդես գա որպես «օտարերկրյա տնօրենի գործակալ», եթե նա Հակակոռուպցիոն բյուրոյին չի ներկայացրել իրականությանը համապատասխանող և ամբողջությամբ լրացված գրանցման դիմում և օժանդակ փաստաթղթեր:
Օրենքին չենթարկվողների համար կսահմանվի տուգանք 5000-ից 10 000 լարիի չափով։ Ամերիկյան օրենքը նախատեսում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում։
2024 թվականին ընդունված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի պատճառով Վրաստանում բազմամարդ ցույցեր են տեղի ունեցել, վատթարացել են Թբիլիսիի հարաբերությունները եվրոպական երկրների և ԱՄՆ-ի հետ։

Парламент Грузии принял грузинскую редакцию американского закона об иностранных агентах
Парламент Грузии принял в третьем и окончательном чтении грузинскую редакцию американского закона об иностранных агентах (“Об акте о регистрации иностранных агентов”). Как передает Арменпресс, об этом сообщила Грузинская служба агентства Sputnik.
За закон проголосовали 86 депутатов, голосов "против" не было. Он вступит в силу после того, как будет подписан президентом и опубликован на веб-сайте законодательного органа.
В начале февраля 2025 года правящая партия “Грузинская мечта - Демократическая Грузия” объявила о принятии грузинской редакции закона США об иностранных агентах. Лидеры партии считают, что новый закон будет более эффективным, чем закон 2024 года. Принятый в мае Закон “О прозрачности иностранного влияния” нацелен на неправительственные организации, получающие иностранное финансирование, истинной целью которых является поддержка революционных процессов в стране. Законодательство Грузии, в отличие от американского, не распространяется на физических лиц и предусматривает штрафы только за непредставление годовой декларации о подоходном налоге.
Законопроект вводит в Грузии понятие “агент иностранного принципала”. Согласно новому закону, это лицо, действующее в качестве агента, работающего на “иностранного принципала”, или лицо, действующее по указаниям, требованию, инструкциям или под надзором “иностранного принципала” и его сотрудников, а также лица, чья деятельность контролируется, финансируется или субсидируется “иностранным принципалом”.
Термин “агент иностранного принципала” не распространяется на новостные агентства, средства массовой информации или ассоциации, которые действуют в соответствии с законодательством Грузии (основанные и зарегистрированные в Грузии), или на средства массовой информации, которые ищут или получают рекламу, имеют подписчиков или получают другие виды дохода, если не менее 80% их владельцев, менеджеров и руководства являются гражданами Грузии.
Никто не может выступать в качестве “агента иностранного принципала”, если он не подал в антикоррупционное бюро соответствующее действительности и полностью заполненное заявление о регистрации и подтверждающие документы.
Нарушители закона будут оштрафованы на сумму от 5 000 до 10 000 лари. Американское законодательство предусматривает наказание до 5 лет лишения свободы.
Принятый в 2024 году Закон “О прозрачности иностранного влияния” привел к массовым протестам в Грузии, также ухудшились отношения Тбилиси со странами Европы и США.